Svátek má: Matěj

Zprávy

Velikost textu:

Kyjev: Maďaři v Zakarpatí jsou prý šťastní, ostatní je provokace Ruska!

Kyjev: Maďaři v Zakarpatí jsou prý šťastní, ostatní je provokace Ruska!

Poradce ministra vnitra Ukrajiny Zorian Škirjak tvrdí, že vystoupení maďarské komunity za autonomii v Zakarpatí je provokace ruských zvláštních služeb, uvedla publikace Ukraina.ru.

To se ukrajinským nacionalistům nelíbilo
24. května 2017 - 11:04

„Já zodpovědně prohlašuji, že žádné náznaky, tak říkajíc, separatismu v systému v Karpatech není,“ ujistil Škirjak. Dodal (trochu orwellovsky - pozn.red.), že v Zakarpatí se Maďaři cítí skvěle „ve velké evropské Ukrajině“.

Takto komentoval zprávy, že v uvedené oblasti ukrajinští nacionalisté napadli zástupce maďarské komunity a zbořili stély s nápisy v maďarštině.

„Jde o další provokaci ruských zvláštních služeb. Copak není jasné, že se snažili po mnoho let využít situaci v Zakarpatské oblasti,“ zdůraznil ukrajinský ministerský poradce.

Guvernér Zakarpatska: Ani za doby SSSR nebylo na Ukrajině tak špatně
Budapešť je připravena hájit ukrajinské Maďary na Zakarpatí

Širjakov dodal, že v Karpatech „bedlivě pracují“ ukrajinské bezpečnostní služby. Podle něj byli v regionu údajně zadrženi ti, „kdo vykonávají úkoly FSB a snažili se zhoršit situaci“. Žádný důkaz svých slov ale činitel neuvedl.

Nedávno maďarští členové komunity poslali otevřený dopis prezidentu Ukrajiny Petro Porošenkovi s výzvou zabezpečit práva Maďarů v regionu. Požádali o autonomii v rámci Ukrajiny a zavedení smluvních vztahů s Kyjevem. Maďary na Ukrajině rovněž dráždí proslovy Porošenka o autonomii Tatarům na Krymu, a přitom ostré odmítání stejných požadavků z jejich strany. Stejně tak mají „velké obavy“ z Kyjevem zaváděnými jazykových kvót v rozhlase a televizi, že zmizí pořady v maďarštině a stejně tak se bojí diskriminace ve vzdělávání. Zároveň a ačkoliv mají dvojí občanství a maďarské pasy, prohlašují, že nikdo nežádá připojení oblasti k Maďarsku.

Maďarští aktivisté postavili u vjezdu do dvou okresů Zakarpatské oblasti čtyři stély s nápisy v maďarštině „Maďaři vás vítají“ a „Kraj maďarského jazyka“. Ukrajinští nacionalisté je zničili a uvedli, že „maďarský separatismus na území ukrajinské Zakarpatí si klade za cíl zasadit ránu do zad bojující Ukrajině“.

Pozoruhodné je, že čeští ochránci lidských práv, kteří často zaostřují svůj kritický pohled do zemí tisíce kilometrů vzdálených, nejsou schopni zaostřit svůj zrak na znepokojivou problematiku menšin v zemi, která je téměř naším sousedem. Asi proto, že stačí, že prohlašuje, jak miluje "evropské hodnoty".

(kou, prvnizpravy.cz, ukraina.ru, foto: arch.)