Svátek má: Jarmila

Komentáře

Protestujeme proti Rakušanovu zneužití státního svátku

28. října 2022, v den oslav státního svátku vyhlášení samostatné Československé republiky,...

...se na budově Ministerstva vnitra ČR z rozhodnutí ministra vnitra Víta Rakušana objevily vedle jednoho ze symbolů české státnosti – české státní vlajky – vlajka Ukrajiny společně s jakýmsi „obrazem“ prezidenta Ruské federace Vladimíra Putina v plastovém pytli používaném na lidské ostatky.

Principiálně protestujeme proti Rakušanovu svévolnému zneužití nejvýznamnějšího svátku české státnosti k pokleslé demonstraci vlastních politických názorů!

Vít Rakušan je místopředsedou české vlády, je jedním z nejvyšších představitelů české exekutivy a je také ministrem vnitra – tedy ministrem resortu s mimořádnou důležitostí. V kontextu jeho vládní odpovědnosti tak není možné tolerovat jeho nápad zobrazit jakéhokoli politika jakékoli jiné země tak odpudivým a urážlivým způsobem. Rakušan není bezejmenný pubertální aktivista bez zodpovědnosti za své činy, je ministrem vnitra a jeho jednání by vážnosti jeho politické role mělo odpovídat.Připomeňme také, že budova ministerstva vnitra je budovou státní, není soukromým zařízením. Způsoby vyvěšení státních symbolů na státní budově podléhají přesným pravidlům. Ta vylučují zneužívání státních budov k propagaci politických názorů. Ministr vnitra Rakušan, člověk, kterým má dbát o dodržování zákonnosti v naší zemi, se porušení zákona svévolně a vědomě dopustil.

Je jistě věcí názoru, jak slavit státní svátek spojený se vznikem samostatné, svobodné a nezávislé Československé republiky - státního útvaru, jehož existenci si museli Češi opakovaně a za cenu mnoha obětí vybojovávat. Zneužít náš svátek tak ohavným a nedůstojným způsobem, který předvedl místopředseda vlády ČR Rakušan, k vnucování vlastních postojů, považujeme za zcela neakceptovatelné.

Institut Václava Klause, 31. 10. 2022

Těsně před prezidentskou volbou

Těsně před prezidentskou volbou

Václav Klaus 

28. ledna 2023
<< Páteční glosa >> V pátek ráno už nemá smysl mluvit o kandidátech, kteří se dostali do finálového druhého kola, i když míra naší informovanosti o nich není rovnocenná. S jedním nějakou politickou zkušenost máme, s druhým nikoli.

Poločas voleb a jejich výpověď o naší době

Poločas voleb a jejich výpověď o naší době

Václav Klaus 

22. ledna 2023
Jsme právě v poločase prezidentských voleb, jejichž obsah je zásadně ovlivněn přechodem na přímou volbu prezidenta.

Trochu smutný průběh pohřbu Benedikta XVI.

Trochu smutný průběh pohřbu Benedikta XVI.

Václav Klaus 

7. ledna 2023
Pro mne, a jistě i pro řadu dalších z nás, byl nejpodstatnější událostí tohoto týdne čtvrteční pohřeb papeže Benedikta XVI. v Římě.

Glosa nebo spíše bilancování

Glosa nebo spíše bilancování

Václav Klaus 

31. prosince 2022
Občas říkám svým kolegům z IVK, kteří se se mnou střídají v psaní těchto našich každodenních glos, že nenapsali glosu, tedy krátký komentář k nějaké aktuální události nebo výroku, ale že napsali článek, který....

Páteční glosa IVK, která kvůli sněhu stejně zapadne

Páteční glosa IVK, která kvůli sněhu stejně zapadne

Václav Klaus 

17. prosince 2022
Tento týden začal zprávou, že inflace u nás zase zrychlila. Fiktivní pozitivum tohoto sdělení vychází z toho, že v minulém měsíci inflace u nás naopak výrazně zpomalila

Nedělejme ve školství další revoluci

Nedělejme ve školství další revoluci

Václav Klaus 

27. listopadu 2022
Školství bývalo pýchou naší země. I v komunistické éře jsme mohli s dostatkem argumentů říkat, že naše základní a střední školství není horší než na Západě.

Nejčtenější

Souhlasíte s tvrzením premiéra Fialy, že jsme ve válce?

Ano
transparent.gif transparent.gif
34%
Ne
transparent.gif transparent.gif
66%