Svátek má: Barbora

Komentáře

Veronika Vrecionová

europoslankyně (ODS)

Senát může napravit chybu poslanců

V Poslanecké sněmovně ČR díky hlasům vládní koalice neprošel při projednávání zákona o spotřební dani pozměňovací návrh poslance Karla Raise (ANO).

Tento pozměňovací návrh měl ukončit daňové zvýhodnění biopaliv, na nichž vydělává obrovské sumy ministr financí Andrej Babiš. Poslanci vládní koalice nejdříve oznámili, že tento pozměňovací návrh podpoří, aby poté udělali pravý opak - návrh zamítli.

Vzhledem k tomu, že původní notifikace veřejné podpora biopaliv 1. generace vyprší v polovině letošního roku, ČR je tak vystavena riziku sankcí ze strany EU. Rozhodla jsem se proto podat totožný pozměňovací návrh, který již byl předložen v Poslanecké sněmovně zástupcem koaliční strany, a který ukončuje daňové zvýhodnění při prodeji biopaliv. Návrh, který tuto podporu omezuje, stále nebyl projednán v Poslanecké sněmovně a reálně hrozí, že se včas projednat nestihne. Zároveň pozměňovací návrh vychází z trendů v rámci EU tím, že umožňuje podporu biopaliv i  druhé generace, což je cíl, který EU opakovaně deklarovala a postupně mu také uzpůsobuje změny v systémech podpory biopaliv obecně.

Pevně věřím, že moji kolegové ze Senátu můj pozměňovací návrh podpoří a napraví tak jednání některých našich kolegů z Poslanecké sněmovny, jejichž změna názoru poškodila dobré jméno Sněmovny.

Veronika Vrecionová