Svátek má: Doubravka

Regiony

Velikost textu:

Už aby kvetla a plodila. Na Hradišti obnovili třešňovou alej

Už aby kvetla a plodila. Na Hradišti obnovili třešňovou alej

Městská zeleň Znojmo se v minulých dnech pustila do výsadby stromů na Hradišti, městské části Znojma. Pětačtyřicet stromů, převážně třešní, vytvoří jednostranné stromořadí.

Ilustrační foto
5. listopadu 2020 - 10:00

A to na zaniklém úseku historické polní cesty. Na realizaci získalo město Znojmo dotaci. Výsadbě předcházelo zaměření a vytyčení původní cesty. Původní travnatá cesta s třešňovou alejí totiž byla v roce 1973 rozoraná a přeměněna na funkční pole.

Následovala příprava půd a zatravnění cesty. Hlavní dřevinou stromořadí je třešeň, kterou doplňuje výsadba regionálních odrůd ovocných dřevin (slivoň švestka, jeřáb, mišpule). Stromy jsou vysázené na 480 metrů dlouhém úseku.

„Z obnovené ovocné aleje mám velkou radost. Za mě je to skvělé místo na procházky a ještě si po cestě budete moci utrhnout čerstvé ovoce. V příštím roce bychom navíc nedaleko aleje chtěli vysázet novou květnou louku,“ doplňuje místostarosta Jakub Malačka.

Hezčí Mendlovo náměstí. Přibude zeleň a nejen místo pro pěší

Kmeny vysazených stromů jsou opatřeny potřebnou ochranou a jsou zajištěny kůly proti vyvrácení. Nyní zajistí Městská zeleň následnou péči (např. potřebná zálivka). Na jaře, pokud nebude stačit pravidelné zalévání, bude zálivka prováděna pomocí závlahových vaků, které jsou k vidění i u mladých stromů v centru města.

„Přínos výsadby vidíme ve zlepšení dochovaného přírodního a krajinného prostředí. Navýšení počtu ovocných stromů v místě s převážně ornou půdou a zelení tu posiluje a zvyšuje biodiverzitu. Pozitivum je i zadržení vody v krajině a protierozní funkce. Až stromy vzrostou, budou zmírňovat činnost větrů,“ vysvětluje Radoslav Habrdle, ředitel Městské zeleně Znojmo, která výsadbu realizovala.

(pšt, jihomoravskenovinky.cz, zdroj: portál města Znojmo)