Svátek má: Hana

Regiony

Velikost textu:

Vodní opona zkrášlí prostor před Janáčkovým divadlem

Vodní opona zkrášlí prostor před Janáčkovým divadlem

Úpravy prostranství před Janáčkovým divadlem jsou u konce. Vznikla zde odpočinková zóna s kvalitním kamenným povrchem, dostatkem zeleně a vodními prvky, jejíž současný, ale uměřený vzhled ladí s důstojností Janáčkovy opery.

Vizualizace nového prostoru
12. listopadu 2014 - 08:00

Ozdobou místa bude unikátní světelná fontána ve tvaru divadelní opony. Poprvé se rozsvítí v pondělí 10. listopadu v 17 hodin. Informují webové stránky města Brna.

Parčík nyní tvoří dva přibližně stejně velké celky – část se žulovou dlažbou, přiléhající k terase divadla, a část ozeleněné plochy. První z nich dotvářejí symetricky rozmístěné vodní trysky, dominantu představuje zmíněná „vodní opona“.  Pouštění vody je možné synchronizovat se světelnými prvky, a tím vzniknou atraktivní vizuální efekty. Proudy vody budou lidé moci obdivovat zatím jen po dva dny, do středy 12. listopadu. Po skončení zkušebního provozu technici fontány zazimují a obnoví jejich funkci až na jaře.

Hašek: Uzavřeli jsme v Tatarstánu smlouvy za 100 milionů eur

Na své místo vedle průčelí divadla se v příštím týdnu vrátí zrestaurovaná socha hudebního skladatele Leoše Janáčka. Skulptura v nadživotní velikosti autorů Stanislava Hanzla, Otakara Oplatka a Viléma Zavřela ze 70. let 20. století prodělala „očistnou kúru“ a byla nově konzervována, opravou prošel i její sokl. Osazení sochy proběhne v úterý 11. listopadu v 10 hod. za účasti restaurátora.

Stavební práce v prostorách před Janáčkovým divadlem probíhaly od července 2014. Město na ně vynaložilo 54 milionů Kč.  

(jv,jihomoravskenovinky.cz,foto:mestoBrno)