Svátek má: Miloš

Regiony

Velikost textu:

Brno: Chytrá čtvrť na Špitálce už se rodí

Brno: Chytrá čtvrť na Špitálce už se rodí

„Stezka v oblacích“ s dechberoucí vyhlídkou na Brno. Sportoviště a komunitní zahrádky na střešníchterasách. Multifunkční jednotky pro bydlení i práci.

Vizualizace čtvrti Špitálka
3. března 2021 - 11:01

Na Špitálce se plánuje vizuálně zajímavá čtvrť „nadupaná“moderními technologiemi a využívající udržitelné a obnovitelné zdroje. Urbanisticko-architektonický návrh tohoto území je hotov, letos sebude pracovat na ověřovací studii a podmínkách pro hledání budoucího investora.

Strategický projekt města Brna RE:Špitálka, který by měl předejít vzniku potenciálního brownfieldu v  části areálu Tepláren Brno, odstartoval na přelomu let 2018 a 2019 mezinárodní ideovou urbanistickou soutěží. Revitalizace této lokality je součástí rozsáhlého evropského projektu RUGGEDISED.

Hlavní myšlenkou je výstavba chytré čtvrti, kde se uplatní a  otestují moderní technologie a  inovativní přístupy k  budování města. Vyrostou tu nové byty, komunitní prostory a kvalitní veřejná prostranství, k jejichž stavbě a provozu v maximální míře poslouží obnovitelné zdroje.


„Jednou z možností je upotřebení recyklovaného stavebního odpadu, který tu zůstane po demolicích. Dále je to využití dešťové vody k  chlazení domů či naopak odpadního tepla z  okolních provozů, jako je pekárna nebo teplárny, k vytápění,“ popsala manažerka této rozvojové lokality Yuliya Ostrenko.

Použité postupy a inovace se budou průběžně sledovat a vyhodnocovat, a pokud se osvědčí, mohly by se rozšířit i do dalších částí Brna.

(pšt, jihomoravskenovinky.cz, zdroj: mmb)