Svátek má: Miloš

Regiony

Velikost textu:

Nové hlavní nádraží v Brně. Vyhráli nizozemští architekti

Nové hlavní nádraží v Brně. Vyhráli nizozemští architekti

Je rozhodnuto – nové brněnské hlavní nádraží vznikne podle návrhu nizozemského ateliéru BenthemCrouwelArchitects, který stojí za projektem nádraží v Rotterdamu nebo v Amsterdamu.

Vizualizace nového nádraží
23. července 2021 - 11:02

Dle vítězů se brněnské nádraží stanenovou branou do města apozitivním impulzem pro vznikající čtvrť Trnitá na nábřeží řeky Svratky. Brňané získají moderní přestupní uzel a záruku dalšího rozvoje zdejší železniční dopravy.

Plynulé začlenění do městské sítě a obohacení veřejného života nové čtvrti, komfortní a snadné využití s vynikajícími možnostmi přestupu a reprezentativní budova, která posiluje identitu města Brna. I tak by podle vítězů mezinárodní soutěže z ateliéru BenthemCrouwelArchitectsmělo vypadat nové hlavní nádraží v Brně.

Brněnský železniční uzel už dnes kapacitně ani technicky nevyhovuje a jeho modernizace je nutná. Bez ní by Brno ustrnulo na konci minulého století, kdy spolu s vybudováním nákladního průtahu proběhla poslední velká změna.


Na stavbu nového nádraží v přesunuté poloze přitom bylo Brno už několikrát připraveno, opakovaně ale plány zastavila nepříznivá situace od velké hospodářské krize přes druhou světovou válku po okupaci v roce 1968.

Všechny návrhy z obou fází soutěže si veřejnost bude moci prohlédnout na výstavě v Křížové chodbě brněnské Nové radnice. Vernisáž za účasti vítězného týmu proběhne 30. září 2021.

(pšt, jihomoravskenovinky.cz, zdroj: Kancelář architekta Brna)