Svátek má: Ondřej

Regiony

Velikost textu:

Znojemská radnice staví nové psí výběhy

Znojemská radnice staví nové psí výběhy

Zničené stromy a popálený trávník od venčení psů. Městská zeleň Znojmo musela v letošním roce pokácet sedm vzrostlých stromů ve Středním parku.

Ilustrační foto
21. června 2021 - 11:00

Posudek ukázal, že důvodem je kromě sucha i agresivní psí moč. Vedení města se na tento problém zaměřilo a přišlo s řešením. “Nechci být politikem minulosti, který by to řešil zákazem vstupu pejsků do parků. Proto ve snaze udržet zdravou zeleň, a zároveň potěšit pejskaře, jsme vyčlenili dohromady tři místa, kde vzniknou nové psí výběhy,“ přibližuje situaci starosta Jakub Malačka.

Spousta lidí netuší, že psí moč je vysoce koncentrovaný solný roztok a v kombinaci se suchem je pro rostliny toxický. Každý pes v průměru vyprodukuje ročně 400 litrů moči a 11 kilogramů exkrementů, což vzhledem k počtu hlášených psích mazlíčků znamená pro město Znojmo více než 1 milión litrů moči a 27 tisíc kilogramů exkrementů ročně.

O problematice diskutovali v posledních měsících i členové komise pro životní prostředí pod vedením Otto Boudy. Jako nejúčinnější a jediná trvalá ochrana zeleně před poškozením psí močí je regulace venčení, která jde ruku v ruce se zřizováním alternativních stanovišť pro močení psů – volných výběhů. Znojmo již jeden výběh má. V roce 2018 byl vybudován na ul. Přímětická v části parčíku u Bristolu.

„Ve městě máme hlášeno přes 2400 psů, ve skutečnosti jich tu žije mnohem více. Rozhodli jsme se pro pejskaře vybudovat další tři velké výběhy, a to v Horním a Dolním parku a v příkopu pod Vlkovou věží. Ve všech lokalitách bude hotovo během léta. Chtěl bych majitele pejsků požádat, aby se svými mazlíčky chodili primárně do těchto výběhů. Pokud se postupně zničí pouze tyto části parků, jsme připraveni je opakovaně revitalizovat,“ zdůvodňuje situaci starosta Jakub Malačka.Jestli by tento krok s aktuálním problémem nepomohl, má město do budoucna pouze dvě varianty. „Buďto se smířit s tím, že nám postupně budou odcházet stromy v parcích, nebo do nich pejskařům zakázat vstup, jako k tomu přistupují jiná města,“ zdůrazňuje situaci starosta Jakub Malačka.

Hrad Bečov skrývá románský relikviář svatého Maura

Na dodržování chování psů ve městě dohlíží strážnici Městské policie Znojmo. Za neuklizení exkrementů po psovi mohou uložit maximální pokuty až do výše 10 000 Kč. Každoročně řeší Městská policie Znojmo stovky přestupků ve spojitosti s porušením veřejného pořádku a znečištěním veřejného prostranství, čehož se dopouští právě i pejskaři. Město bude místa, kde se nové výběhy nacházejí častěji kontrolovat a pravidelně se o ně starat.

(pšt, jihomoravskenovinky.cz, zdroj: portál města Znojmo)