Svátek má: Emil

Regiony

Velikost textu:

Světový den ledvin si tradičně připomene FN Brno prevencí

Světový den ledvin si tradičně připomene FN Brno prevencí

Světový den ledvin se slaví každoročně druhý čtvrtek v měsíci březnu, letos toto datum připadá na čtvrtek 14.března 2019. Cílem celosvětové akce je zvýšit informovanost zdravotníků a laické veřejnosti o nemocech ledvin, jejich včasné diagnostice a možnostech léčby.

Ilustrační foto
28. února 2019 - 11:00

Ke Světovému dni ledvin se tradičně připojuje také Fakultní nemocnice Brno, kdy ve čtvrtek 14. března 2019 od 7 do 14 hod. provede nefrologická ambulance Interní gastroenterologické kliniky v 6. patře výškové budovy (pavilon L, areál Bohunice) zájemcům bezplatné vyšetření moči, hladiny cukru v krvi a změří krevní tlak.

V případě zájmu je možná konzultace výsledků s lékařem. Při pozitivním nálezu budou mít zájemci možnost objednání ke kompletnímu nefrologickému vyšetření. V 10 hod. a 12 hod. v 15. patře mohou zájemci zhlédnout ukázku peritoneální (břišní) dialýzy.

Chronické onemocnění ledvin (CKD) je „tichý zabiják“, v časném stadiu často totiž nemívá žádné příznaky a nezpůsobuje potíže. Nemocný může ztratit až 90 % funkce ledvin, aniž by měl jakékoliv příznaky. Proto včasná diagnostika bývá někdy problematická. U rizikových pacientů by měla být pravidelně kontrolována moč na přítomnost bílkovin či krve a měřena koncentrace kreatininu v krvi.


K příznakům chronického onemocnění ledvin v pokročilém stadiu patří: otoky kotníků, únava, poruchy soustředění, ztráta chuti k jídlu.

Nejčastějšími příčinami chronického onemocnění ledvin jsou diabetes a hypertenze. Celosvětově je postiženo chronickým onemocněním ledvin 10 % populace, tudíž každý desátý člověk. Onemocněním ledvin mohou být postiženi lidé jakéhokoliv stáří, riziko se ale zvyšuje s věkem. Rizikové faktory chronického onemocnění ledvin jsou: diabetes, hypertenze, obezita, onemocnění ledvin v rodině, kouření, věk nad 50 let.


8 zlatých pravidel ke snížení rizika chronického onemocnění ledvin:
1.    buďte aktivní a udržujte se v dobré kondici
2.    nechte si pravidelně kontrolovat hladinu cukru v krvi
3.    kontrolujte si krevní tlak
4.    jezte zdravě, snižte příjem soli a mějte svoji hmotnost pod kontrolou
5.    udržujte dostatečný příjem tekutin
6.    nekuřte
7.    neužívejte pravidelně léky bez konzultace s lékařem
8.    nechte si pravidelně zkontrolovat funkci ledvin, jestliže máte jeden nebo více rizikových faktorů

Jihomoravskenovinky.cz informoval Mgr. Pavel Žára, tiskový mluvčí Fakultní nemocnice Brno.

(jv, Jihomoravskenovinky.cz, foto: arch.nem)