Svátek má: Vilém

Regiony

Velikost textu:

Brněnská MHD zavedla automaty na platební karty

Brněnská MHD zavedla automaty na platební karty

Chtěl jsem si koupit jízdenku, ale nemám u sebe drobné. To je častá výmluva černých pasažérů, ale i skutečný problém cestujících. Dopravní podnik města Brna proto přišel s projektem nabízejícím možnost koupit si jízdenku pomocí bezkontaktní platební karty.

Tramvaj brněnské MHD
23.říjen 2014 - 08:22

Celkem tři automaty s možností bezkontaktní platby byly nainstalovány na zastávce Hlavní nádraží a Malinovského náměstí. Jihomoravskenovinky.cz o tom informovala mluvčí DPMB Linda Hailichová.

„Jednodušší nákup jízdenek nám, jak doufáme, přinese další platící zákazníky. Existují případy, kdy si cestující jízdenku chce koupit, ale nemá u sebe drobné, takže automat ani prodej u řidiče mu nepomůže. Velkým přínosem již bylo zavedení SMS jízdenek, které jsou cestujícími hojně využívané. Automaty s bezkontaktní platbou jsou tak dalším pokračováním trendu zavádění moderních technologií v oblasti městské hromadné dopravy,“ uvedl generální ředitel DPMB Miloš Havránek.

V Brně budou umístěné zatím tři jízdenkové automaty – dva na Hlavním nádraží a jeden na Malinovského náměstí. „Vybírali jsme místa, kde je největší pohyb cestujících. Automat se ovládá pomocí dotykové obrazovky a zákazník si může vybrat ze třech jazyků, ve kterých chce komunikovat. Vedle platby bezkontaktní kartou lze využít i klasickou platbu mincemi,“ popsal Vít Prýgl, vedoucí tarifního odboru DPMB.

Pilotní projekt vznikl za podpory společností MasterCard, ČSOB a Mikroelektronika. „Podle průzkumu MasterIndex1, který si každoročně necháváme zpracovat, by chtělo 52% Čechů platit ve veřejné dopravě bezkontaktní platební kartou. To, že je bezkontaktní placení v České republice velmi úspěšné, dokládá i fakt, že každá druhá transakce u obchodníků je provedena bezkontaktní kartou. Z hlediska budoucího rozvoje veřejné dopravy je proto implementace moderních platebních prostředků naprosto klíčová,“ říká Martina Kirchrathová, ředitelka pro rozvoj komerčních řešení ze společnosti MasterCard Europe.

„Inovacemi v oblasti bezkontaktních plateb se dlouhodobě zabýváme a doprava je pro nás v tomto ohledu velmi atraktivní. Těší nás, že jsme pohodlné a rychlé placení jízdenek bezkontaktní kartou mohli představit i v Brně. Jsme přesvědčeni, že nové jízdenkomaty si u cestujících v krátké době získají oblibu a budou rychle přibývat nejen v moravské metropoli, ale i v dalších městech,“ řekl Roland Katona, manažer útvaru Akceptace karet ČSOB a Ery.

V Brně bylo speciálně osvětleno 25 přechodů

Podobné automaty zatím v České republice fungují pouze v Praze a v Liberci. DPMB se novou technologií inspiroval v zahraničí, zejména v Londýně, kde jsou běžné nejen automaty s bezkontaktní platbou, ale také bezkontaktní nákup jízdenky přímo ve vozidle.

(iza, foto: Harold/Wikimedia)