Svátek má: Beáta

Regiony

Velikost textu:

Charitní psychologové pomáhají v tornádem zničených obcích

Charitní psychologové pomáhají v tornádem zničených obcích

Každý den šest charitních psychologů a krizových interventů navštěvuje potřebné přímo v tornádem zasažených obcích.

Ilustrační foto
16. července 2021 - 11:00

„Hlavním úkolem dvoučlenných týmů je poskytnout akutní psychologickou pomoc lidem v Mikulčicích, Lužicích a v Hodoníně – Pánově. Odborníci navazují na práci krizových specialistů Hasičského záchranného sboru (působili v oblasti dosud) a nově aktivně vyhledávají ty, kteří přihlíží demolici svého domu. Průběžně také vytipovávají jednotlivce, kteří potřebují dlouhodobější psychologickou péči,“ uvedl ředitel Diecézní charity Brno Oldřich Haičman.

Služba každého týmu v postižených obcích trvá vždy tři dny, po kterých je vystřídá další skupina. Denně uskuteční až patnáct setkání s lidmi v nesmírně obtížné životní situaci. „Většina oslovených měla potřebu mluvit o tom, co prožívali přímo při tornádu, o jejich strachu, o jejich domě, jak dlouho v něm žili, o co přišli, co se podařilo zachránit,“ vysvětlila členka krizového týmu CharityVladěna Jarůšková z Blanska.


Podle psychologů je právě samotná demolice domu mimořádně náročná situace. Proto se právě na tyto okamžiky zaměřila i odborná péče. „Demolice přijímali špatně hlavně starší lidé, kteří žili v domě desítky let. Někteří starší lidé ztrácí motivaci poničený dům znovu obnovovat, protože jim ubývají psychické i fyzické síly. Obtížné to je ale i pro mladší ročníky, kteří přišli o právě zrekonstruovaný nebo nově postavený dům. Našli se i lidé, kteří zatím neměli odvahu se na svůj dům jít podívat. Těm jsme nabízeli naši pomoc, aby na to nebyli sami,“ doplnila Vladěna Jarůšková.


(pšt, jihomoravskenovinky.cz, zdroj: Charita Brno)