Svátek má: Nikola

Regiony

Velikost textu:

V Brně se hravě dozvíte, jak si postavit zdravý dům

V Brně se hravě dozvíte, jak si postavit zdravý dům

Bydlet zdravě je jednoduše zábava – pro malé i velké. Přesvědčí se o tom děti i rodiče v herně Technického muzea v Brně. Až do 23. listopadu je zde přístupné experimentárium o energeticky šetrném stavění. Jmenuje se „Mámo, táto, pojďme bydlet zdravě!“.

Interaktivní experimentárium
28. října 2014 - 08:11

Jihomoravskenovinky.cz o tom informovala manažerka Centra pasivního domu Iva Černá.

Postavit skutečně dobrý dům není nic jednoduchého. Výběr pozemku, šikovných odborníků, volba vhodných materiálů, spousta kontrolování a práce. V experimentáriu, které je nyní v Technickém muzeu, si mohou malí i velcí doslova osahat vše důležité, co patří ke stavbě zdravého domu.

V Centru pasivního domu se rozhodli ukázat české veřejnosti, že energeticky šetrné domy nejsou nikterak složité, ba naopak – jejich základní principy jsou tak prosté, že na ně přijdou i malé děti. Stačí jim jen ukázat cestu, na jejímž konci objeví řešení. Dětské experimentárium „Mámo, táto, pojďme bydlet zdravě!“ je inspirováno velkými světovými science centry, která umí všem – bez rozdílu věku – vysvětlit, jak fungují přírodní zákony, taje fyziky i chemie.

„Expozice dětem, jejich rodičům a všem dospělým názorně ukazuje, jak vzniká dobrý dům, co je důležité při plánování, stavbě i samotném bydlení v domě. Několik stanovišť je věnováno také kvalitě vnitřního prostředí bydlení, která je velmi důležitá,“ vysvětluje Jan Bárta, ředitel osvětové organizace Centrum pasivního domu.

U každého ze stanovišť, kterých je celkem 11, se děti zábavnou a interaktivní formou naučí spoustu nového o stavbě dobrého domu a můžou si navíc vyplnit a odnést domů pracovní listy. Pro rodiče jsou zde připravené informační letáčky. Celá expozice se rozkládá na ploše zhruba 200 m2 a návštěvníci se zde zabaví na 1 až 2 hodiny. Jednotlivými stanovišti dokážou samy procházet děti ve věku od 9 let. Pro ty mladší bude vhodnější doprovod dospělých. Ti nejmenší si můžou namalovat svůj vysněný dům u hracích stolků.

Brněnská MHD zavedla automaty na platební karty

Interaktivní experimentárium „Mámo, táto, pojďme bydlet zdravě!“ je přístupné široké veřejnosti každé úterý až čtvrtek od 9:00 do 17:00 hodin.

(iza, foto: Centrum pasivního domu)