Svátek má: Květa

Regiony

Velikost textu:

Kraj má nové Mistry tradiční rukodělné výroby

Kraj má nové Mistry tradiční rukodělné výroby

Mistry tradiční rukodělné výroby Jihomoravského kraje v roce 2014 se rozhodnutím krajské rady staly Marie Čiháková z Blatnice pod Svatým Antonínkem, Iva Novotná z Hodonína a Věra Šmídová z Veselí nad Moravou.

Mistři tradiční rukodělné výroby Jihomoravského kraje
10. června 2014 - 14:01

Titul je spojen s finančním darem Jihomoravského kraje, který v letošním roce činí 10 000 Kč. Jihomoravské novinky infomrovala Mgr. Denisa Kapitančiková, tisková mluvčí Krajský úřad Jihomoravského kraje.

Titul Mistr tradiční rukodělné výroby Jihomoravského kraje byl zřízen jako forma veřejného uznání a podpory osobám, které dokonale ovládají znalosti a dovednosti tradiční rukodělné výroby, účinně a kvalifikovaně je prezentují a předávají toto umění dalším generacím. Uděluje se pouze v rukodělných řemeslných oborech, které jsou zásadním způsobem ohroženy nebo kterým hrozí zánik. Nositelé titulu mohou být dále nominováni na ocenění Nositel tradice lidových řemesel udělované Ministerstvem kultury ČR.

Marie Čiháková, Iva Novotná a Věra Šmídová svou dlouholetou prací přispívají k uchování znalostí a dovedností našich předků. Jejich výrobky v sobě dodnes nesou připomínku starých časů. Všechny z oceněných při tvorbě záměrně dodržují tradici, pracují s originálními, často původními nástroji a navrací se ke starým výrobním technologiím a téměř pozapomenutým vzorům, aby co nejvíce přiblížily historii dnešku.

(ds, foto: arch.)