Svátek má: Nataša

Regiony

Velikost textu:

Obsazenost covidových lůžek na jižní Moravě roste

Obsazenost covidových lůžek na jižní Moravě roste

V těchto chvílích je v Jihomoravském kraji na covidových lůžkách celkem 575 pacientů, na JIP pak leží dalších 109 pacientů s nejtěžším průběhem.

Ilustrační foto
16. listopadu 2021 - 11:00

Situaci v nemocnicích může zlepšit pomoc od Armády ČR. Nemocnice budou v nejbližších dnech hlásit své personální potřeby na kraj, který jejich sumarizaci předloží Ústřednímu krizovému štábu. „V současnosti svoje požadavky na armádu nahlásila šestice nemocnic, jedná se asi o 54 vojáků. Po krizovém štábu se ozvala také znojemská a ivančická nemocnice. Situace se ovšem dramaticky zhoršuje. Ani Moravskoslezský kraj, který má více hospitalizovaných, nehlásí tolik lidí s těžkým průběhem, jako je tomu u nás,“ uvedl hejtman Jan Grolich.

Jak následně dodal, první posily z armády se zapojí do pomoci v nemocnicích už od 18. listopadu. Od minulého týdne tak kraj vznáší postupně požadavky na posílení personálních kapacit v nemocnicích. Pomoc Police ČR a Hasičského záchranného sboru je v současnosti limitována legislativou, protože neplatí nouzový stav.


Kraj tak nemůže využít ani příkazů k práci studentů z jím zřizovaných odborných a vyšších středních škol. Obrátí se na ně tedy s žádostí o dobrovolnou pomoc, a to především studentek – sester starších 18 let. Stejně tak kraj osloví případné dobrovolníky z řad složek integrovaného záchranného systému a z Českého červeného kříže.

Současně naráží na personální strop i snaha držet vysoké tempo v procesu plošného očkování.

(pšt, jihomoravskenovinky.cz, zdroj: portál MSK)