Svátek má: Oto

Regiony

Velikost textu:

V publikaci Nemocnice Blansko se dozvíte vše o moru

V publikaci Nemocnice Blansko se dozvíte vše o moru

Nemocnice Blansko vydala v pořadí již třetí publikaci, a to k třicátému výročí svého otevření. Publikace s názvem Dissertatio de peste – Pojednání o moru je dílem autorské dvojice Bohumila Grundy a knihovnice blanenské nemocnice Jitky Ševčíkové.

Epidemie moru v 18. století
17.říjen 2014 - 11:17

Kniha, jak už je z názvu patrné, pojednává o moru – nejděsivější epidemické nemoci, která lidstvo pronásleduje od starověku, přes středověk až do novověku. Navíc se zde setkává historie s vlastivědou kraje. Informovala o tom mluvčí Blanska Kateřina Ostrá.

Nejen zdravotnická veřejnost, ale i laický čtenář bude jistě se zájmem číst nejstarší záznamy o moru ve světě a v českých zemích, o tehdejších, leckdy úsměvných snahách (vesměs nezdařených) tuto nemoc léčit a její epidemie zlikvidovat, o objevu příčiny moru a konečného úspěchu v jeho léčbě. Tato epidemiologická problematika se stala zvlášť aktuální v dnešní době, kdy lidstvu hrozí pandemie eboly, nakažlivé choroby, proti níž dosud není účinný lék.

Vedení blanenské nemocnice maximálně podporuje ediční činnost nemocnice. Tu vnímá jako snahu o zdravotnickou osvětu, ke které patří i pohled do dějin medicíny, z nichž lze čerpat poučení i v dnešní době.

V Blansku bylo otevřeno velké parkoviště u nádraží


Knihu lze zakoupit na pokladně Nemocnice Blansko (přízemí krčku nemocnice) nebo v prostorách Lékařské knihovny (3. patro polikliniky). Cena publikace je 95,- Kč. Prodejné jsou i předchozí publikace Nemocnice Blansko: Cholera na Blanensku v devatenáctém století (cena 45,- Kč) Ranhojiči, lékaři a porodní báby Blanenska, Kunštátska a Boskovicka (cena 185,- Kč).

(iza, Jihomoravskenovinky.cz, foto: arch.)