Svátek má: Bohuslava

Regiony

Velikost textu:

Technické muzeum: 150 let městské hromadné dopravy v Brně

Technické muzeum:  150 let městské hromadné dopravy v Brně

Brněnskou dopravní nostalgii letos doprovodí výstava Technického muzea v Brně: 150 let městské hromadné dopravy v Brně 1869-2019.

Ilustrační foto
11. června 2019 - 11:00

Nejen svými sbírkovými vozy, ale i výstavou letos přispěje brněnské technické muzeum k oslavám 150. výročí místní hromadné dopravy. Výstava na náměstí Svobody shrne historii vývoje brněnské dopravy od koňky, přes parní až k elektrickým tramvajím.

„Představíme také vývoj vozového parku, výstavbu tratí v jednotlivých historických obdobích a uvedeme historické mezníky z období provozu autobusů a trolejbusů,“ přibližuje dvoudenní výstavu její kurátor Tomáš Kocman z TMB a dodává: „Dále návštěvníkům nabídneme zajímavé trojrozměrné předměty, jako např. pokladnu, vydavače a označovače  jízdenek i  jednotlivé historické jízdenky a také dva zastávkové stojany.“  To vše doplní dobové dokumenty a historické fotografie.

Na 13 panelech najdou návštěvníci mimo jiné plánky, které dokumentují provoz tramvají v brněnských ulicích. Na náměstí Svobody vystaví TMB motorový vůz z roku 1912 a kropicí tramvaj č. 3 ve stavu před renovací z roku 1928.Do ulic o víkendu 15. a 16. června vyjedou z TMB převážně nejstarší dochovaná vozidla vyrobená před rokem 1918, jako například věhlasná lokomotiva Caroline, dále vlečný tramvajový vůz z roku 1876, 1890, dvounápravový tramvajový vůz z roku 1899, motorový vůz č. 57 z roku 1913 a další.

Sto padesát let využívají Brňané a jeho návštěvníci hromadnou dopravu. Brno bylo první město s touto výsadou. Dopravní nostalgie ve dnech 15. a 16. června letos připomene historii, současnost i nejnovější technologie.

Jihomoravskenovinky.cz informovala Zuzana Betáková za Technické muzeum v Brně.

(jv,jihomoravskenovinky.cz foto:archiv dpmb,j.černý)