Svátek má: Miloš

Byznys

Velikost textu:

Americký maloobchod vykáže další nárůst

Americký maloobchod vykáže další nárůst

Na dnešním zasedání ECB se změna nastavení měnové politiky nečeká. Maloobchodní tržby v USA za červen vykáží pokračování růstu.

Ilustrační foto
16. července 2020 - 09:45

Čínský HDP vzrostl ve druhém čtvrtletí nad odhady, sdělil Michal Brožka, analytik Komerční banky..

ECB ponechá měnovou politiku beze změny

Dnešní zasedání Evropské centrální banky jako vždy získá silnou pozornost, ale tentokrát se zásadnější změna nastavení měnové politiky všeobecně nečeká. Ačkoliv rizika budoucího vývoje jsou stále vysoká, ekonomika roste a ECB bude nyní pozorovat, zda přijaté měnové stimuly byly dostatečné. Komplikovanější otázkou je jednání o záchranném fondu, které se opět uskuteční zítra. V popředí událostí zůstávají spekulace na brzký vývoj vakcíny. V USA bude sledováno zveřejnění vývoje maloobchodních tržeb za červen a další index výrobní aktivity za červenec, tentokrát z oblasti Filadelfie. Od maloobchodních tržeb čekáme meziměsíční růst o silných 7,1 %. K vyšším tržbám přispěje i vyšší prodej aut a rostoucí ceny i prodeje u čerpacích stanic, neboť jde o nominální údaj. Od Filadelfského Fed indexu výrobní aktivity trh čeká mírnou korekci po předchozím nárůstu. Dnes ráno zveřejněný výsledek HDP v Číně za druhé čtvrtletí překonal s růstem 11,5 % q/q odhady. Meziroční tempo se tak vrátilo do plusu 3,2 % po předchozím propadu o 6,8 %. Akciové trhy v Asii dnes přesto klesají. Struktura růstu HDP vzbuzuje obavy z budoucí udržitelnosti. Oživení je taženo úvěrovými stimuly a investicemi do infrastruktury a nemovitostí, zatímco maloobchodní tržby a soukromé investice zaostávají. 

Kurz EUR/CZK se od začátku června se drží v úzkém pásmu 26,55 – 26,80. Domácí datový kalendář je dnes prázdný a koruna tak pravděpodobně bude sledovat globální vývoj.

Rostoucí šance na vakcínu ovlivnily finanční trhy

Na finanční trh včera pozitivně doléhaly spekulace ohledně brzkého objevu vakcíny proti Covid-19. Již předevčírem byly zveřejněny pozitivní výsledky časné fáze testů firmy Moderna Inc. a čeká se na výsledky Astra Zeneca. Akciové trhy rostly a dolar proti euru mírně oslabil. Pozitivní náladu přiživila i zveřejněná makrodata, když Fed index výrobní aktivity v okolí New Yorku vzrostl v červenci na 17,2 bodu z předchozích -0,2 b., když se čekalo 10,0 b. A průmyslová výroba v červnu v USA vzrostla meziměsíčně o 5,4 %, když se čekal nárůst o 4,3 %.

Česká koruna včera mírně posílila k hladině 26,60 CZK/EUR ale později své zisky vymazala. Emise českého vládního dluhopisu se splatností 7 let denominovaného v eurech o objemu 300 mil EUR přitáhla slušnou poptávku. Průměrný výnos dosáhl -0,015 %, doplnil Michal Brožka.

(mb, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
528
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
680
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
672
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
780
PHILIP MORRIS ČR A
15340
O2 C.R.
259
UNIPETROL
382.5
VIG
563.5