Svátek má: Ingrid

Byznys

Velikost textu:

Den díkůvzdání by měl přinést na trhy zklidnění

Den díkůvzdání by měl přinést na trhy zklidnění

Včerejšek zakončil úspěšnou první polovinu týdne, která se na finančních trzích nesla ve znamení optimismu. Dnešním dnem de facto začíná v USA prodloužený víkend.

Ilustrační foto
26. listopadu 2020 - 09:45

Den díkůvzdání tradičně následuje Black Friday, kdy se Američané vydávají na předvánoční nákupy. Uvidíme, jak to bude vypadat letos ve světle koronavirové pandemie. Samotný dnešek by tak měl být klidný, což naznačuje i ekonomický kalendář. Ten pouze dnes ráno přinese německou spotřebitelskou důvěru (GfK), která samozřejmě doplatí na v současnosti eskalující druhou pandemickou vlnu. Měnový přehled eurozóny za říjen potvrdí pozitivní dopad programů ECB, sdělil Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky.

Úvěrová dynamika v eurozóně mírně zpomaluje

Dynamika peněžní zásoby v eurozóně měřená agregátem M3 zůstává dvouciferná. Předpokládáme, že meziroční růst zůstal v říjnu na zářijových 10,4 % y/y. Za vysokým číslem stojí primárně programy ECB týkající se odkupu aktiv respektive dodávání likvidity do systému (TLTRO). Pohled na úvěrovou aktivitu by měl ukázat mírné zpomalování meziročního růstu ze zářijových 4,6 % y/y na říjnových 4,4 % y/y. Vysoká dynamika na straně korporátních úvěrů (7,1 % y/y za září) bude zřejmě zpomalovat s tím, jak po ukončení prvních lockdownů končily i garantované úvěry ze strany jednotlivých vlád. Zdá se ale, že by mohla dokonce zrychlovat poptávka po financování rezidenčního bydlení. Skrz nákupy dluhopisů pak roste financování vlád.

Před Dnem díkůvzdání finanční trhy na vlně euforie

Koruna včera vůči euru atakovala nejsilnější hodnotu za poslední tři měsíce. Již v závěru úterního obchodování kurz CZK/EUR spadl těsně pod 26,15 CZK/EUR. Během prvních hodin včerejší seance koruna sice včerejší zisky částečně korigovala posunem nad 26,20 CZK/EUR, po poledni ale koruna opět testovala 26,15 v souladu s tím, jak na globálním trhu posilovalo euro vůči dolaru. Tam jsme se též dostali na nejsilnější hodnotu od konce srpna. Rizikovější aktiva profitují z příznivých zpráv týkajících se pokroků ve vývoji vakcíny v posledních týdnech, anabáze kolem amerických prezidentských voleb je již též zřejmě za námi.

Kombinace posílení koruny vůči euru a zhodnocení společné evropské měny vůči dolaru byly samozřejmě příznivou zprávou i pro měnový pár CZK/USD. Americký dolar tak včera stál méně než 22 korun a byl tak nejlevnější od konce srpna.

I do dnešního obchodního dne vstupují devizové trhy dobře naladěné, euro dále nepatrně rozšiřuje své zisky směrem k 1,1930 USDD/EUR, česká koruna zahajuje pod hladinou 26,15 CZK/EUR, Jan Vejmělek.

(jv, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)