Svátek má: Radana|Radan

Byznys

Velikost textu:

Doporučení MMF Ukrajině: Chcete peníze? Musíte zvýšit cenu plynu!

Doporučení MMF Ukrajině: Chcete peníze? Musíte zvýšit cenu plynu!

Cena plynu pro obyvatele by měla být stejná jako cena zaplacená dovozci, uvedl Jost Ljungman, šéf ukrajinské pobočky MMF.

Ilustrační foto
10. března 2018 - 13:20

"Různé ceny plynu, které současně působí na trhu, způsobují korupci, například si můžete koupit plyn za nižší cenu pro domácnosti a pak ho prodávat za vyšší cenu pro průmysl," upozornil Jost Ljungman.

Podle Ljungmana je z hlediska chudých, ekonomicky ohrožených domácností také prodej plynu za cenu nižší než tržní také neefektivní. Ukázalo se, že bohaté osoby, vlastnící velkých domů,  spotřebovávají velké množství plynu a stávají se tak dominantními odběrateli v režimu s levnějším plynem pro obyvatelstvo.

„Výchozím bodem musí být zavedení ceny plynu za tržní cenu, aby se mohli využívat příjmy pocházející z prodeje bohatým domácnostem k posílení systému komunálních dotací. Je důležité zajistit a sledovat, zda příjemci grantu jsou opravdu nezajištěné a nejvíce potřebné  domácnosti“ ,vysvětlil vedoucí kanceláře MMF na Ukrajině.

Porošenko odmítá požadavek MMF na vznik protikorupčního soudu

Mezinárodní měnový fond předložil Ukrajině čtyři požadavky na získání další tranše. Jednou z podmínek je zřízení  protikorupčního soudu a sjednocení ceny plynu na tržní úrovni, dalšími požadavky, které byly přijaty jsou důchodové reformy a zákon o privatizaci.

Není to poprvé, co MMF požaduje po Kyjevu zvýšení ceny zemního plynu pro obyvatelstvo. V tomto kroku se kabinet ministrů Vladimir Grojsmana dosud nerozhodl. Nedávno předseda vlády a ministr energetiky Igor Nasalik popřeli možnost změny.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko však řekl opak: "Vím, že vláda je připravena regulovat ceny plynu."

Později média uvedla, že vláda předložila MMF návrh na úpravu ceny plynu: V průběhu roku a půl od dubna 2018 se bude cena plynu zvyšovat čtvrtletně o 2-3%.

(rp,prvnizpravy.cz,biz.ua,foto:arch.)