Svátek má: Václav

Byznys

Velikost textu:

Euro láme rekordy

Euro láme rekordy

Finanční trhy zatím nevěnují příliš pozornosti epidemiologické situaci a spíše se řídí relativně povzbudivými daty z ekonomiky. 

Ilustrační foto
28. července 2020 - 09:45

Z toho profituje euro i středoevropské měny. Dnešní ekonomický kalendář ale může přinést první zdvižený prst v podobě poklesu americké spotřebitelské důvěry. Na otočení výše uvedených trendů to ale podle nás zatím zřejmě stačit nebude, sdělil Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky..

Dále se šířící covid-19 na náladě Američanům nepřidává

Spotřebitelská důvěra v USA po červnovém výrazném zlepšení sílu na další posun výše mít nebude. I když je zvýšení ekonomické aktivity ve světle rozvolňujících se opatření markantní a ve prospěch lepší nápady spotřebitelů hrají i rostoucí akciové trhy, opětovně se šířící pandemie coronaviru náladu americkým domácnostem nezlepšuje, spíše naopak.

Koruna vstupuje úspěšně do nového týdne

Úvod týdne byl ve znamení dalšího dolarového výprodeje na globálním trhu, což se projevilo i na středoevropských trzích. Euro vůči dolaru poprvé od září loňského roku testovalo hladinu 1,1780 USD/EUR. Silná společná evropská měna se pak zrcadlila i v hodnotnějších středoevropských měnách. Česká koruna proti euru posílila v závěru včerejší seance dokonce pod 26,20 CZK/EUR. Nejlevnější od poloviny března ale pro nás není pouze euro, ale i dolar. Ten se včera na trhu chvíli obchodoval i za ceny pod 22,30 CZK/USD. Rozhovor člena bankovní rady T. Holuba pro agenturu Bloomberg impuls trhu nepřinesl. Podle něj nemá cenu bojovat s aktuálně vyšší inflací, když se jedná o dočasnou záležitost. Minimálně po dobu jednoho roku nebude podle něj třeba sazby zvyšovat. Na srpnovém zasedání bude podle svých slov pravděpodobně hlasovat pro zanechání úrokových sazeb beze změny a přepokládá, že takto bude smýšlet většina rady.

Zatímco dolaru příliš neprospívají epidemiologická data ukazující na pokračující zhoršování situace ve Spojených státech, společnou měnu podpořila dopoledne publikovaná data. Lepším než očekávaným výsledkem včera skončil německý Ifo index očekávání. Povzbuzením byl i měnový přehled, který ukázal, že peněžní zásoba v eurozóně zrychluje své meziroční tempo růstu, slušná zůstává i úvěrová aktivita. Odpolední data amerických červnových objednávek dlouhodobé spotřeby skončila v podstatě v souladu s tržním očekáváním. Nezklamala tedy, což se na trhu projevilo mírnou korekcí, poznamenal Jan Vejmělek.

(jv, jk, prvnizpravy.cz, foto. arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
97.5
ČEZ
437.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
484
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
485
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
770
PHILIP MORRIS ČR A
13580
O2 C.R.
218.5
UNIPETROL
382.5
VIG
534