Svátek má: Teodor

Byznys

Velikost textu:

Inflace se v závěru roku dostala nad cíl ČNB

Inflace se v závěru roku dostala nad cíl ČNB

Dnešní data o spotřebitelských cenách ukážou prosincovou inflaci nad cílem ČNB. V dalších měsících bude cenový růst dále zrychlovat směrem ke třem procentům.

Ilustrační foto
10. ledna 2019 - 09:45

To je jeden z důvodů, proč centrální banka nebude dále otálet s růstem sazeb. Dalšího kroku se tak dočkáme již na únorovém zasedání, sdělil Jakub Matějů, analytik Komerční banky.

Zvyšování sazeb se letos očekává i ve Spojených státech, avšak mírnějším tempem. Zápis z jednání Fedu potvrdil, že za opatrnějším výhledem stojí globální zpomalení a nejistoty na finančních trzích.

Zápis ze zasedání ECB poodhalí náladu v jejím vedení

Dnes bude zveřejněn zápis z prosincového zasedání ECB. Na něm byl ukončen program nákupu aktiv. Od té doby přichází smíšené novinky. Na jedné straně je slabší průmyslová produkce v Německu, na druhé silnější indikátory trhu práce v eurozóně jako celku. Inflační tlaky by tak ohroženy být neměly, a první zvýšení sazeb ve druhé polovině roku tedy zůstává základním scénářem. Oproti Německu, ve Francii by dnešní údaje měly ukázat další růst průmyslové produkce.

Sazby Fedu porostou pomaleji kvůli globálnímu zpomalení

Nezaměstnanost v eurozóně poklesla o dvě desetiny na 7,9 %, analytici přitom očekávali stabilitu. Je to další střípek do skládačky vypovídající o síle trhu práce v eurozóně. Zápis z prosincového jednání Fedu nepřinesl nic nového. Pouze potvrdil, že ke snížení trajektorie výhledu sazeb vedl členy FOMC horší výhled globální ekonomiky a také situace na finančních trzích. Zejména na akciovém trhu dochází v posledních měsících k opakovaným výprodejům. Výhled členů FOMC však stále naznačuje dvojí zvýšení sazeb o 25bb letos a jedno příští rok.


Domácí inflace se dostane nad cíl ČNB

Prosincová inflace zahájí sérii čísel nad cílem ČNB. Ta by měla vrcholit v březnu, kdy se růst spotřebitelských cen přiblíží třem procentům. V prosinci inflaci postrčily hlavně ceny potravin, které po listopadovém zpomalení na konci roku opět přidávají. Na začátku roku pak k růstu cenové hladiny přispějí nové ceníky dodavatelů energií, které zohlední dražší silovou elektřinu. K tomu bude dál přispívat stabilně silná jádrová inflace, nákladové tlaky z trhu práce totiž jen tak neodezní. To pobídne ČNB k růstu sazeb na únorovém zasedání, a poté ještě dvakrát ve zbytku roku.

Skvělý výsledek zahraničního obchodu korunu nevzrušil

Zahraniční obchod skončil v listopadu výrazným přebytkem přes 20 miliard korun. To je nejvyšší číslo od loňského ledna. Přispěl k tomu silný vývoz automobilů, který v předchozích měsících spíše skomíral. Data z trhu práce zároveň ukázala mírný nárůst podílu nezaměstnaných osob, ten se v prosinci zvýšil o tři desetiny procentního bodu na 3,1 %. Žádná revoluce na trhu práce se však nekoná, i přes tradiční zápornou sezónnost totiž vzrostl počet volných pracovních míst. Vyšší podíl nezaměstnaných odráží spíše ukončení sezónních prací ve stavebnictví a zemědělství.

Koruna na tyto údaje reagovala se stoickým klidem. Úterní oslabování domácí měny včera nepokračovalo a její kurz se stabilizoval se poblíž 25,64 CZK/EUR. Překvapení na středoevropské trhy nepřineslo ani zasedání polské centrální banky, která ponechala svou sazbu beze změny. Polský zlotý jen nepatrně posílil, poté se opět vrátil k na 4,300 PLN/EUR. Drobně získával i maďarský forint, který se odpoledne obchodoval na úrovni 321,4 HUF/EUR, dodal Jakub Matějů.

(jm, jk, foto: prvnizpravy.cz)