Svátek má: Miloš

Byznys

Velikost textu:

Jižní plynový koridor z Ázerbájdžánu je propojený s Itálií

Jižní plynový koridor z Ázerbájdžánu je propojený s Itálií

Připraven je tedy nejen samotný plynovod z Řecka do Itálie, ale celý „Jižní plynový koridor“ z Ázerbájdžánu, díky němuž evropské země získají ročně 10 miliard metrů krychlových plynu.

Ilustrační foto
29. července 2020 - 09:01

Společnost TAP (Trans Adriatic Pipeline) již ale dříve požádala regulační orgány, aby odložily spuštění plynovodu do konce roku 2021. Projekt je považován za alternativu k dodávce ruského plynu do Evropy a je podporován Evropskou komisí, která mu udělila výjimku z pravidel třetího energetického balíčku. Původní termín dokončení plynovodu byl rok 2018.

„Poslední spoj na plynovodu byl dokončen, oznámila nyní společnost TAP, to znamená, že 878 kilometrů potrubí je spojeno do jednoho celku, přes Turecko do přijímacího terminálu v Itálii. Další fáze otevření jižního plynového koridoru byla dokončena, “uvedla společnost  TAP na Twitteru.

Plánuje se, že transanatolský plynovod bude v provozu od 1. října. Až dosáhne své projektové kapacity, dodá ročně 10 miliard kubických metrů plynu do Řecka, Bulharska a Itálie. Dalších 6 miliard metrů krychlových je určeno pro Turecko.

Starosta italského města Melendugno, Marco Poti, řekl pro La Gazzetta Del Mezzogiorno, že plyn by se měl začít napouštět do plynovodu od srpna, ačkoli to porušuje letní zákaz stavebních prací.Společnost TAP požádala a obdržela od italského regulačního orgánu další výjimku z pravidel, podle níž může první dodávky odložit do prosince 2021.

„Projekt narazil na několik překážek, které jsou mimo plán. V zásadě se jedná o regulační překážky, přísné bezpečnostní požadavky, pozastavení výstavby z důvodu soudního řízení, nepředvídatelné geotechnické a přírodní události a důsledky Covid-19, “ uvedl Vugar Veysalov, Head of External Affairs TAP. Během výstavby plynovodu by to bylo třetí zpoždění, které projekt dostane.


Italský regulátor ARERA uvedl, že hlavním důvodem pro poskytnutí zpoždění byla pandemie nového koronaviru, jejíž důsledky nelze předvídat. Na konci dubna však mluvčí TAP uvedl, že karanténa výstavbu neovlivnila.

(rp,prvnizpravy.cz,eadaily, TAPtwitter, foto:arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
528
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
680
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
672
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
780
PHILIP MORRIS ČR A
15340
O2 C.R.
259
UNIPETROL
382.5
VIG
563.5