Svátek má: Dorota

Byznys

Velikost textu:

Naděje na vakcínu versus přítomnost druhé vlny

Naděje na vakcínu versus přítomnost druhé vlny

Obchodní aktivitu tento týden utlumí svátek Dne díkuvzdání v USA. Nových dat ale nebude málo. Pozornost budou poutat především předstihové indikátory, které vlivem druhé vlny pandemie pravděpodobně klesnou.

Ilustrační foto
23. listopadu 2020 - 09:45

U nás i ve světě trh sleduje významná jednání o nastavení fiskální politiky. V případě USA jde stimulační balíček, v EU o záchranný plán a v ČR o snižování daní. Náladu nad vodou drží předchozí dobré zprávy o vývoji vakcíny, sdělil Michal Brožka, analytik Komerční banky..

Indexy nákupních manažerů pravděpodobně klesají

Den díkuvzdání spadá na tento čtvrtek a obchodní aktivita v průběhu celého týdne tak bude utlumená. Kalendář ovšem rozhodně není prázdný. Za pozornost budou stát předstihové indikátory za listopad, na nichž bude znát nástup druhé vlny pandemie. Již dnes získají pozornost především indexy nákupních manažerů v eurozóně. Zde počítáme s výrazným snížením zejména v sektoru služeb. Vidina rozšíření vakcíny v horizontu měsíců zvýšila důvěru v budoucnost. Ovšem přítomnost a blízká budoucnost jsou zasažena druhou vlnou. Kromě zpráv o aktuálně vzestupné druhé vlně pandemie může na trh zapůsobit jednání o fiskálním stimulačním balíčku v USA a zprávy ohledně budoucího předání moci od D. Trumpa J. Bidenovi.

Připomeňme, že 11. prosince vyprší zákon o financování vládních úřadů, takže pokud nedojde k dohodě, pak by hrozilo uzavření úřadů. Nekonečný příběh brexitu nás stále neopouští. Jednání minulý týden byla přerušena kvůli pozitivnímu testu na Covid-19, ale měla by pokračovat tento týden. Přítomné strany stále hovoří o reálné šanci na dohodu, ačkoliv času na ratifikaci případné dohody je opravdu minimum.

Středoevropský kalendář zásadní tržní impulsy pravděpodobně neposkytne a hlavními hybateli tak budou údaje o postupu pandemie. Sice dochází k určitému uklidnění, nicméně epidemická nálož zůstává v ČR relativně vysoká, což bude ekonomický vývoj až do rozšíření vakcíny pravděpodobně významně omezovat. V ČR budou v tomto týdnu zveřejněny indikátory důvěry, ale od těchto větší impuls nečekáme. Ani český politický vývoj většinou do kurzu měny mnoho nezasahuje (pokud nemáme na mysli politiku měnovou). Nicméně zvyšující se nejistoty pro český fiskální výhled mají potenciál zvýšit kolísavost koruny.

Naděje na vakcínu dál rostly

Finanční trh byl minulý týden opět podpořen zprávami o vývoji vakcíny proti Covid-19. Společnosti Pfizer uvedla, že jejich vakcína vykázala v závěrečné analýze třetí fáze klinických testů 95% účinnost. Firma údajně v řádu dnů požádá americké úřady o schválení vakcíny k nouzovému použití. Prvotní dopad na akciové trhy byl pozitivní, nicméně americký trh si zisky neudržel, když na něj dolehly obavy z dopadu druhé vlny pandemie. Kurz USD/EUR neměl výraznější trend a během týdne dolar lehce oslabil o 0,2 %.

K dohodě o Brexitu minulý týden nedošlo, ale naděje ještě zcela nezemřely. Tajemnice Evropské komise Ilze Juhansone údajně na meetingu v Bruselu uvedla, že jednání o brexitu se s ohledem na pomalý progres mohou protáhnout až do prosince.

Český parlament minulý týden odsouhlasil snížení daní z příjmu a současné snížení daně na poplatníka s dopadem cca 130 mld. Kč na státní rozpočet. Ministryně financí v sobotu na Twitteru uvedla, že požádá Senát, aby návrh upravil a zvýšení slevy vypustil. Koruna v minulém týdnu opět mírně posílila o 0,2 % ke 26,35 CZK/EUR. Koncem týdne nakrátko posílila k úrovni 26,22 CZK/EUR, ale tyto páteční zisky rychle smazala. Svou roli mohla sehrát první reakce na daňový balíček, dodal Michal Brožka.

(mb, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)
Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
526
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
730
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
682
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
792
PHILIP MORRIS ČR A
15200
O2 C.R.
257.5
UNIPETROL
382.5
VIG
582