Svátek má: Zita

Byznys

Velikost textu:

Nálada v Evropě se nelepší

Nálada v Evropě se nelepší

Předstihové ukazatele pokračují v poklesu v čele s Německem, které nadále trápí nižší odbyt automobilů a slabá poptávka ze zahraničí.

Ilustrační foto
22. srpna 2019 - 09:45

Zároveň eskalace obchodních sporů bude tlačit ukazatele PMI dolů i v následujících měsících. Záznam z posledního jednání americké centrální banky ukazuje názorový rozkol napříč měnovým výborem. Polský maloobchod pokračuje v nadprůměrném tempu růstu v tomto roce, sdělil František Táborský, analytik Komerční banky..

PMI v Evropě ukáží další pokles

Očekáváme, že kompozitní PMI v eurozóně v červenci zůstane beze změny. Sektor služeb by měl vzrůst o desetinu na 53,3 bodu, zatímco výrobní sektor opět o desetinu poklesne na 46,4 b. I tak se kompozitní index pohybuje výrazně pod svým historickým průměrem. Tyto hodnoty zároveň odpovídají mezikvartálnímu růstu eurozóny o 0,2 %. Samotný PMI ve výrobě je nejnižší od roku 2012, což je dáno hlavně vysokou váhou a nízkou hodnotou německého indexu. Tamní ekonomiku i nadále trápí pokles automobilového sektoru, slabá zahraniční poptávka a další eskalace obchodních válek mezi USA a Čínou. Ty budou tlačit PMI ve výrobě dolů i v následujících měsících. Zároveň už z minulých měsíců pozorujeme přenos zpomalení průmyslové výroby do ostatních sektorů ekonomiky.

Jednání Fedu ukazuje na názorový rozkol

Záznam z posledního jednání Fedu ukazuje názorový rozkol v měnovém výboru. Část členů se snažila prosadit snížení sazeb o 50 bp, zatímco část druhá požadovala stabilitu sazeb. Podle záznamu však první snížení úrokových sazeb od krize považují bankéři za „kalibraci měnové politiky“ a „úpravu uprostřed hospodářského cyklu v reakci na aktuální vývoj“. My nicméně očekáváme, že do konce roku dojde minimálně ještě k jednomu snížení úrokových sazeb a v příštím roce budou další snížení následovat spolu se zpomalením americké ekonomiky.

Polský maloobchod pokračuje v nadprůměrném tempu

Trh očekává, že polské maloobchodní tržby v červenci zrychlí svou dynamiku. I přes mírné zpomalení v posledních dvou měsících maloobchodníci si udržují solidní tempo, což se odráží i na celkové spotřebě domácností nebo inflaci. Hlavním faktorem je jednoznačně tamní trh práce, který překonává rekordy obdobně jako v tuzemsku.

Polský průmysl vzrostl pomaleji, než trh očekával

Polská průmyslová produkce v červenci zklamala lehce slabším růstem oproti očekáváním trhu. Červnové snížení produkce se tak nepovedlo plně vykompenzovat. Významně poklesl těžební sektor, zatímco zpracovatelský sektor se vrátil k růstu. Nedařilo se ani energetice. Polský průmysl v tomto roce v průměru vzrostl meziročně o 5,8 %. Ačkoli tamní průmysl postupně zpomaluje už od roku 2017, svou dynamikou výrazně převyšuje okolní státy včetně České republiky. Další zpomalení ale naznačují i předstihové ukazatele. PMI z výroby se již od listopadu minulého roku pohybuje pod úrovní 50 b., tedy pod úrovní expanze.

Koruna včera, stejně jako v předchozím dni, pokračovala ve své klidné jízdě jen lehce pod úrovní 25,80 CZK/EUR. Polský zlotý oslabil ještě před zveřejněním statistiky průmyslu a poté svou ztrátu ještě prohloubil. K dnešnímu ránu si tak připisuje ztrátu 0,25 % a v současnosti se obchoduje na úrovni 4,347 PLN/EUR. Obdobně jako koruna je v klidu i maďarský forint, který si udržuje úroveň 327,38 HUF/EUR, dplnil
František Táborský.

(ft, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104
CEZ
523
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
807
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERCNI BANKA
811
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
694
PHILIP MORRIS CR
13440
O2 C.R.
215
UNIPETROL
382.5
VIG
636