Svátek má: Teodor

Byznys

Velikost textu:

Průmysl v srpnu nezklamal díky výrobě aut

Průmysl v srpnu nezklamal díky výrobě aut

Průmyslová výroba v srpnu po sezónním očištění oproti červenci klesla o 0,1 %. S ohledem na červencový růst o 0,7 % se jedná o relativně příznivý výsledek.

Ilustrační foto
7. října 2019 - 09:50

My jsme se obávali hlubšího poklesu, uvedl analytik Komerční banky Michal Brožka.

V meziročním srovnání průmyslová výroba klesla o 3,8 %, když trh čekal pokles o 3,3 %, přičemž náš odhad činil -5,1 %. Po očištění o vliv počtu pracovních dnů meziročně rostla o 0,1 %.

V srpnu se relativně dobře dařilo produkci automobilů, která meziročně rostla o 4,6 %. Nicméně ani to nestačilo na vykompenzování poklesu ve výrobě elektroniky o 12,7 %, základních kovů o 14,6 %, či výrobě kovových konstrukcí o 3,3 %.

V srpnu se prohloubil meziroční pokles počtu zaměstnanců v průmyslu na 1,5 % z předchozího poklesu o 0,9 %. Zajímavý byl tentokrát vývoj zakázek, když zakázky ze zahraničí meziročně vzrostly, zatímco domácí meziročně klesaly o 4,2 %. Takový vývoj v situaci silné domácí poptávky a oslabování v zahraničí zaujme.

Měsíční údaje o výrobě není dobré v letních měsících přeceňovat, neboť z důvodu čerpání dovolených je aktivita nižší a zkreslená. Otázkou tak je, jak se bude vyvíjet průmyslová výroba v dalších měsících. S ohledem na vývoj předstihových indikátorů a vývoj v Německu lze čekat spíše slabší výsledky. Za celý letošek by průmyslová výroba v ČR měla růst tempem poblíž 1 %, dodal Michal Brožka.

(mb, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)