Svátek má: Teodor

Byznys

Velikost textu:

Sjezd německé SPD rozhodne o dalším pohybu eura…

Sjezd německé SPD rozhodne o dalším pohybu eura…

Euro opět stočí pozornost do Německa. Po výrazných ziscích z posledních týdnů ho tento víkend bude velmi zajímat výsledek sjezdu německých socialistů (SPD).

Angela Merkelová (CDU/CSU) a Martin Schulz (SPD)
19. ledna 2018 - 09:55

Jde o hodně. Pokud dají delegáti zelenou vládní spolupráci s CDU/CSU, rozběhnou se detailní jednání a vše bude směřovat k pokračování vlády Angely Merkelové, glosuje situaci Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance.

Pokud delegáti řeknou “ne”, má německá kancléřka velký problém a v největší evropské ekonomice budou na spadnutí nové volby. To by se bezesporu na euru podepsalo negativně, zvlášť v předvečer italských voleb naplánovaných na začátek března.

V této fázi oživení ale německý růst vypadá velice robustně a nevěříme, že by eventuální politická nejistota dokázala zchladit dobře rozjetou německou “lokomotivu”. Tu pohání především spotřeba domácností, které se daří přesto, že v druhé polovině roku zvolnilo tempo růstu mezd a nezaměstnanost již nijak výrazně neklesá. Čím to je? Nedostatek lidí především v německém průmyslu vede k tomu, že se podniky poohlíží v zahraničí a lákají zaměstnance ze Španělska z Itálie nebo z dalších koutů EU. Migrace především z ostatních koutů EU (zatím ne ze zemí třetího světa) podporuje rychlý růst počtu zaměstnaných osob i ve chvíli, kdy je nezaměstnanost na historických minimech a nemá moc kam klesat. Za poslední rok se zvýšil počet zaměstnaných Němců skoro o milion nad 44 milionů osob. Tolik lidí ještě v Německu nikdy zaměstnáno nebylo.


Takto načrtnutý příběh vypadá na první pohled krásně, dokud si neuvědomíte jednu smutnou věc. Bez silných přírůstků obyvatel by byl německý růst naopak velice slabý - produktivita roste velice pomalu a poslední dobré roky nejsou výjimkou. To nevěští nic dobrého pro období, kdy začne německá společnost rychleji stárnout…, uzavřel pesimisticky Jan Bureš.

(jb, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
79.3
CEZ
542
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
946.4
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERCNI BANKA
890.5
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
890
PHILIP MORRIS CR
14920
O2 C.R.
249
UNIPETROL
382.5
VIG
613.5