Svátek má: Miloš

Byznys

Velikost textu:

Spor mezi USA a Čínou dále eskaluje

Spor mezi USA a Čínou dále eskaluje

Předstihové ukazatele indikují pokračující oživení napříč světem. Euro koriguje své předchozí rychlé zisky a s tím ztrácí celý region.

Ilustrační foto
4. srpna 2020 - 09:45

Koruna si podle nás své silnější hodnoty udrží, ačkoli srpnová sezónnost může přinést i vyšší volatilitu. Dnešní kalendář událostí nenabídne nic nového. Větší pozornost tak bude mít další eskalace vztahů mezi USA a Čínou, sdělil analytik Komerční banky František Táborský.

Politika na prvním místě

Dnešní kalendář událostí na finančních trzích nenabídne příliš impulzů pro tržní pohyby. Větší pozornost tak pravděpodobně získá politický a epidemiologický vývoj. Spor mezi USA a Čínou pokračuje v eskalaci. Americký ministr zahraničí by v nejbližší době měl oznámit opatření proti čínským softwarovým společnostem, které podle něj ohrožují americkou národní bezpečnost. Čínská strana na to reagovala připraveností zavést obdobné kroky.

Předstihové indikátory podporují oživení ekonomiky

Indexy nákupních manažerů v regionu potvrdily pokračující oživení ekonomiky. Nejvýraznější zlepšení a zároveň pozitivní překvapení trhu si připsalo Polsko, které se již v červnu dostalo nad padesátibodovou hranici. Naopak zklamáním je tuzemský vývoj, kde index na tuto hranici nedosáhl. I přesto ale překonal šestnáctiměsíční maxima. Z průzkumu vyplývá, že výroba vzrostla v meziměsíčním srovnání poprvé od listopadu 2018.


Státní rozpočet hospodařil v prvních sedmi měsících tohoto roku s deficitem 205,1 mld. Kč. Oproti stejnému období minulého roku je výsledek horší o 195,4 mld. Kč. Státní rozpočet jednoznačně směřuje k nejhoršímu výsledku v historii. Červencová čísla však ukazují, že dopad krize není tak výrazný, jak se původně očekávalo. Výpadek příjmů státního rozpočtu není tak dramatický, a naopak na výdajové straně stát neutrácí tak, jak si naplánoval. I proto nepředpokládáme, že by státní rozpočet v následujících měsících směřoval k deficitu 500 mld. CZK.

Obchodování na finančních trzích řídila primárně pokračující korekce na eurodolaru. Euro si tak během včerejška připsalo ztrátu 0,4 % a vrátilo se na hodnoty z poloviny minulého týdne. To určovalo i směřování celého regionu. Maďarský forint ztratil téměř půl procenta a s o něco menší ztrátou skončila i koruna. I přes korekci eura vůči dolaru by korunu měly na silnějších hodnotách udržet rostoucí tržní sazby, resp. klesající eurové, a pozitivní sentiment globálních akciových trhů. Nicméně rizikem může být srpnová sezónnost spojená s nejnižší likviditou v roce a tedy i prostorem pro vyšší volatilitu, dodal František Táborský.

(ft, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
528
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
680
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
672
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
780
PHILIP MORRIS ČR A
15340
O2 C.R.
259
UNIPETROL
382.5
VIG
563.5