Svátek má: Hana

Politika

Velikost textu:

Doubrava: První vyznamenaný v občanské válce nízké intenzity

Doubrava: První vyznamenaný v občanské válce nízké intenzity

Většina obyvatel ČR dlouhodobě vyjadřuje negativní postoje vůči cikánům. Nelichotivý vztah k cikánské komunitě je důsledkem chování nepřizpůsobivých osob.

Jaroslav Doubrava, senátor
4. listopadu 2019 - 03:20

Podle publicisty Františka Ročka mnohdy chování nepřizpůsobivých komunit je až na hraně agrese. V rozhovoru ústecký senátor Jaroslav Doubrava s tím nejen souhlasí, ale dokonce uvedl, že někdy chování cikánů je na hranici občanské války nízké intenzity.

Není označování agresivních tendencí mezi cikánskými skupinami za občanskou válku nízké intenzity poněkud tvrdé?

„Ne. V připravované knize „Útok barbarů na Evropu a cikánský fenomén“ tomu věnuji poslední kapitolu. A v ní uvádím, že dokonce v této „válce“ byl v české společnosti v roce 2019 vyznamenán první člověk," vysvětluje senátor Jaroslav Doubrava.Koho tím myslíte?

„David Michajlak z Dubí byl 28. října oceněn Milošem Zemanem prezidentem republiky státním vyznamenáním za záchranu života. Zdůvodnění bylo velmi obecné. Málo kdo si uvědomil za co konkrétně je vyznamenán. V tisku bylo k případu v Dubí např. uvedeno v článku „Medaile pro Davida z Dubí: Zeman ocenil mladíka, který bránil ženu proti přesile. (viz: expres.cz, 29.10.2019) V článku se píše, cituji:

…Útok skupiny mužů a žen na plavčíka Davida Michajlaka na koupališti v Dubí ze srpna 2018 vzbudil velké vášně. Muž přitom neudělal nic jiného, než že se pokusil oddělit od sebe dvojici žen, mezi jejichž ratolestmi došlo na brouzdališti k násilnému konfliktu.

Celý konflikt se podle svědka, který si nepřeje být jmenován, odehrál v dětském brouzdališti po roztržce dvou žen. Dítě jedné z nich (Romky) začalo nechtěně topit druhé dítě. Matka „bílého“ dítěte šla to svoje zachránit a tím konflikt začal. Romská matka ji napadla a začala surově bít a tahat za vlasy.

„Během tohoto zmatku jeden obyčejný mladý muž, žádný jejich známý, vběhl do bazénu a snažil se napadené ženě pomoci. V tu chvíli do bazénku, ještě mezi pár dětí, které nechápaly, co se děje a brečely, naběhly dvě romské ženy a za nimi dalších šest romských chlapů. Všech těchto minimálně sedm lidí začalo toho kluka brutálně bít,“ uvedl svědek.

Ten si chtěl nejprve do auta doběhnout pro zbraň a varovným výstřelem vše ukončit, ale následně se rozhodl pomoci mladíkovi okamžitě a do bitky se zapojil.

David Michajlak, který skončil se zlomenými žebry, nosem, prokopnutou tváří a vyraženými zuby, se dával dohromady minimálně měsíc…“ Konec citace,

Jak případ pokračoval?

„Na podporu odvážného mladíka se v Dubí konalo několik demonstrací proti rasismu a násilí. Se středně těžkým zraněním skončil v nemocnici. Policie ukončila vyšetřování, obvinila útočníky a nyní věc začne od začátku projednávat soud, aby agresorům vyměřil tresty. Po udělení medaile prezidentem Zemanem Teplický deník 30.10.2019 uvedl, že agresivní cikánka je vedle těžkého ublížení na zdraví ve stadiu pokusu obžalovaná také z výtržnictví, násilí proti skupině obyvatel i proti jednotlivci. Cikáni ještě z výtržnictví a dva z nich i z nebezpečného vyhrožování, a to vůči některým z osob, které přišly na pomoc poškozenému… Jsou stíhaní na svobodě. Jeden z nich ale už bručí, ale za jiný kriminální čin," říká Jaroslav Doubrava.

Ale mezi cikány asi mladý odvážlivec z Dubí příliš příznivců nemá?

„Dokonce na něho plivou i hloupí sluníčkáři. Typický je nenávistný článek, který vyplodila hloupá autorka pro sluníčkářský „denikn.cz“ (29.10.2019), kde napsala, cituji:

„...Mimo jiné se už stává tradicí, že si každý rok na podzim prezident vzpomene, že si má kopnout do Romů. …letos si to nechal až do Vladislavského sálu na předávání medailí Za hrdinství. Vedle sebe tam prezident postavil Tomáše Procházku, psovoda, který hrdinně položil život za vlast v Afghánistánu, a Davida Michajlaka, který se proslavil tím, že se předloni zapojil do bitky s Romy na koupališti v Dubí. Z mnoha úhlů pohledu nejskandálnější letošní vyznamenání…(medaili) …dal člověku, který se zapojil do rvačky s Romy. A postavil ho tak na rovinu padlým hrdinům z Afghánistánu nebo třeba Petru Vejvodovi, který dostal v roce 2015 stejnou medaili in memoriam za to, že ve škole bránil svou spolužačku, když ji nožem napadla psychicky nemocná žena, a zaplatil za to životem…“

Autorka ukázala, že píše o něčem, o čem nic neví. Jinak by takovou ptákovinu nemohla napsat. Jak se na to díváte?

„Bez ohledu na to, zda šlo o agresi cikánů, eskymáků, baptistů nebo kohokoliv jiného, základní informace je nepolitická. Vyznamenaný mladík není člověkem, který se zapojil do rvačky s Romy, ale člověk, který bránil napadenou ženu před útočníky a skončil v nemocnici se středně těžkými zraněními. A státní zástupce cikánské útočníky obžaloval," .upozorňuje Doubrava.


Co z toho podle vás vyplývá?

„Pokud se proti agresi nepřizpůsobivých a halucinacím sluníčkářů nebudeme bránit, dopadneme podobně jako francouzská či švédská města s ghetty nepřizpůsobivých, kterým říkáme islámští migranti," dodává senátor Jaroslav Doubrava.

(rp,fr,prvnizpravy.cz,foto:arch.)