Svátek má: Leoš

Politika

Velikost textu:

Rozdíl mezi tím, co chceme, aby byla pravda,a tím, co skutečně pravda je

Rozdíl mezi tím, co chceme, aby byla pravda,a tím, co skutečně pravda je

Český, ve Velké Británii žijící dramatik, překladatel a spisovatel Benjamin Kuras (1944) píše jednu knížku za druhou. Tu poslední Pohřbívání svobody, kterou napsal, se vrací k tradičnímu černému humoru. Vedle toho jsou tam texty, které stojí za to, si je přečíst i vícekrát. 

Benjamin Kuras
18. června 2017 - 08:11

"Americký psycholog Michael Shermer v knize The Believing Brain si klade hned na úvod otázku, jak poznáme rozdíl mezi tím, co chceme, aby byla pravda,a tím, co skutečně pravda je," připomíná Benjamin Kuras v jedné kapitole knihy Pohřbívání svobody.

"Odpovídá jednoduše: Matematikou. Ta se nedá ohýbat vírou. Propočty buď vycházejí, nebo nevycházejí. Dnešní sílící poblouznění všelijakými vírami a teoriemi spiknutí vysvětluje poklesem studia matematiky a exaktních věd na úkor pseudověd jako sociologie, politologie, paranormální jevy.  A viní za to vědu samotnou, přesněji to, jak se věda vyučuje a prezentuje v médiích: Metodou Co myslet, místo Jak myslet,"  pokračuje Kuras.

Benjamin Kuras věří, že v Evropě má civilizace ještě poslední naději

"Problém se mu znásobuje tím, že většina našich hluboce zakořeněných věr je imunní vůči útoku vzdělávacích nástrojů, protože nedokážou vnímat potichůdné důkazy. Je to proto, že realita existuje nezávisle na nás, ale naše chápání reálity závisí na vírách, které v době vnímání máme," píše a Michaela Shermera ještě cituje Kuras.

(ps, Prvnizpravy.cz, foto: Petr Skála)