Svátek má: Květa

Politika

Velikost textu:

Sněmovní výbor: Památník v Letech žádné další řešení nepotřebuje

Sněmovní výbor: Památník v Letech žádné další řešení nepotřebuje

Památník v Letech u Písku je dostatečně pietně ošetřen a není třeba na místě dělat další úpravy. Shodli se na tom členové sněmovního výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj, a to napříč politickým spektrem.

Předsedkyně sněmovního výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj Milada Halíková
14. července 2017 - 08:09

Tuto informaci sdělila médiím  druhou červencovou středu předsedkyně výboru Milada Halíková (KSČM).

Připomeňme si, že v  poblíž někdejšího pracovního, sběrného nebo chcete-li koncentračního tábora pro Romy stojí hospodářské budovy  vepřína, o jehož odkoupení a následném zbourání  vláda jedná. Existenci vepřínu v blízkosti pietního místa dlouhodobě kritizují občanští aktivisté. Poslanci z výboru ale tuto kritiku odmítli.

"Napříč politickým spektrem jsme se na místě a po prohlídce památníku shodli v názoru, že místo je dostatečně pietně upraveno a není potřeba žádného dalšího řešení. Nad čím by se ale mělo zamyslet nejen ministerstvo kultury, ale také příslušný krajský úřad, je skutečnost, že náklady spojené s údržbou tohoto pietního místa hradí ze svého rozpočtu malá obec Lety," uvedla Halíková.

Veřejný zájem? Devět z deseti občanů nechce vepřín v Letech zbourat!

Halíkové  se nelíbí, že poslanci nejsou ze strany vlády informováni o celé řadě důležitých věcí, o nichž se následně dovídají pouze prostřednictvím sdělovacích prostředků. Konkrétně poukázala právě na vládou projednávané odkoupení vepřína. To by navíc podle Halíkové stálo daňové poplatníky "nemalé finanční prostředky".Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) den předtím řekl, že do konce týdne si zástupci kabinetu a majitelů výkrmny ze společnosti AGPI předají cenové nabídky a požadavky. Podle něj jednání probíhají dobře a v září by se pak celý proces výkupu mohl dokončit.

Herman lže: Vepři v Letech se neválí v místech, kde byl pracovní tábor

Stát se vůbec  k památkám chová macešsky

Halíková uvedla ještě, že výbor se zabýval i péči státu o památky.  Opakovaně se věnoval například i otáčivému hledišti  v Českém Krumlově. Člen výboru Karel Pražák (zvolen za Úsvit) dodal, že točna má pravidelnou návštěvnost kolem 50 tisíc diváků za sezonu, a stejně se uvažuje o její likvidaci. To je podle něj proti zájmu podpory cestovního ruchu. "Dochází k tomu, že se nerespektují zájmy jak státu, tak veřejnosti. Takovouhle atrakci by si žádný stát v Evropě nedovolil zlikvidovat," má jasno Pražák.

Halíková se pozastavila také nad tím, že Česko sice podepsalo řadu úmluv a závazků o tom, jakým způsobem se bude kulturním památkám a jejich financování věnovat, ve skutečnosti je ale nenaplňuje.

"Stát podle našich zjištění ve vztahu k městům a obcím se chová velice macešsky. Není to jenom v případě kulturních památek, ale jde také o dlouhodobě kritizovaný nedostatek finančních prostředků na výkon státní správy,"  konstatovala za sněmovní výbor Milada Halíková.

 (ps, Prvnizpravy.cz, foto: ps)