Svátek má: Otýlie

Politika

Velikost textu:

Volby by vyhrálo hnutí ANO, druhá je koalice ODS/TOP 09/KDU-ČSL

Volby by vyhrálo hnutí ANO, druhá je koalice ODS/TOP 09/KDU-ČSL

<< SANEP >> Hnutí ANO 2011 premiéra Andreje Babiše se aktuálně v listopadovém měření společnosti SANEP těší přízni 27,9 % voličů.

Ilustrační foto
19. listopadu 2020 - 07:20

Oproti minulému měsíci zaznamenala tato vládní strana v aktuálním měření volebních preferencí do Poslanecké sněmovny PČR nárůst o 0,8 procentních bodů a hnutí ANO je tak i nadále jasným favoritem sněmovních voleb. Ukazuje se, že i přes sílící nesouhlas veřejnosti s některými vládními opatřeními proti šíření viru COVID-19, má hnutí Andreje Babiše silné voličské jádro.

Druhou nejsilnější stranou by se nyní v hypotetických listopadových volbách do Sněmovny stalo koaliční uskupení ODS/TOP 09/KDU-ČSL se ziskem 20,5 procentních bodů.

Třetí pozici by v současné době obsadila Česká strana pirátská, a to se ziskem 16 procentních bodů. V aktuálním průzkumu si tak Piráti oproti říjnu polepšili o 1,6 procent.

Čtvrté místo by v hypotetických listopadových volbách získalo hnutí STAN se ziskem 7,9 procentních bodů. Hnutí STAN tak zaznamenalo oproti říjnu nárůst o 1,7 % hlasů.

Z výsledků šetření vyplývá, že Piráti i hnutí STAN dokáží těžit se svých úspěchů v nedávných senátních a krajských volbách a daří se jim oslovovat nové voliče.

Na pátém místě skončila SPD pod vedením Tomia Okamury se ziskem 7,4 procentních bodů, což znamená oproti říjnovému měření nárůst o 1 % voličské přízně.

S těsným odstupem by pak na šestém místě skončila ČSSD. Českou stranu sociálně demokratickou by v listopadu volilo 7,3 procent voličů, což je o 1,1 % méně oproti šetření, které provedla agentura SANEP v říjnu tohoto roku.

Na hraně volitelnosti, avšak se vstupenkou do Poslanecké sněmovny, se v listopadu ocitla KSČM se ziskem 5,5 procentních bodů.

Do Poslanecké sněmovny ČR by se pak v aktuálním listopadovém šetření společnosti SANEP nedostaly strany a hnutí Trikolóra (3,6%) a Strana zelených (0,9%).Výsledky šetření společnosti SANEP představují aktuální teoretické volební zisky hypotetický utvořených koaličních bloků politických stran a hnutí, ostatních stran a hnutí zastoupených v Poslanecké sněmovně a dále stran a hnutí, které v šetření společnosti SANEP dosáhly nebo překročily v listopadu roku 2020 tříprocentní hranici:
 
Výše uvedený exkluzivní průzkum společnosti SANEP byl proveden ve dnech 12. – 17. listopadu 2020 na vybrané skupině 1.895 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18+ let. Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci respondentního panelu 220 tisíc registrovaných uživatelů 14.634 dotázaných. Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru a odpovídá sociodemografickému rozložení obyvatel ČR dle údajů Českého statistického úřadu. Průzkum by vypracován metodou CAWI on/off-line.

Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje v rozmezí +-2,5%. Kontrola daného vzorku byla provedena triangulační datovou metodou.

Průzkum listopadových volebních (nikoli stranických) preferencí vychází pouze z hlasů 60,1% respondentů, kteří představují vzorek rozhodnutých voličů. Uvedené výsledky a modely jsou platné pouze v daný okamžik sběru dat.

(rp,prvnizpravy.cz,sanep,foto:arch,gtaf:sanep)