Svátek má: Nataša

Politika

Velikost textu:

Zbořil: Německo poprvé od roku 1945 vyhrožuje Rusku

Zbořil: Německo poprvé od roku 1945 vyhrožuje Rusku

<< VIDEO >> Německá ministryně zahraničí před cestou do Moskvy řekla, že pokud Moskva poruší mírové soužití, tak se jí dostane tvrdé odvety, uvedl Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz

Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz
22. ledna 2022 - 03:20

V poslední době neustále sílí napětí mezi Ruskem a Amerikou, i když proběhla jednání mezi představiteli obou států. Ale  výhružky se neustále objevují a možná i zesilují.

Co nám k tomu můžete říct pane Zbořile?

„Řekl bych, že stále ještě nevíme jak rozumět, zda se jedná jen o agresivní nebo militantní vyjádření politiků diplomatů nebo jestli náhodou  problém neleží už na stolech vojenských štábů, vojenských generálů, kteří se připravují a plánují vojenské operace. To by bylo jedno,  jestli je Rusko obklíčené  americkými základnami nebo americké základny obklíčené teritoriem Ruské federace. Ta nejasnost,  nebo ta militantní dikce nás ale musí zajímat, protože nejsme schopni stanovit nebo definovat svoji účast v rámci stávajícího nebo možného nastávajícího konfliktu. To,  že nejsme my jako Česká republika,  není ani tak důležité, ale oni to ani nevědí takové velmoci,  dokonce nukleární velmoci jako jsou Francie a Velká Británie,“ říká Zdeněk Zbořil v úvodu rozhovoru pro Prvnizpravy.cz.

Německá ministryně proti Rusku…

„Pro mě je ale nejzajímavější vystoupení, řekl bych dost agresivní interview nové ministryně zahraničí Spolkové republiky Německo, která je řekl bych tradičně antiruská, ale která doslova řekla před svou návštěvou Moskvy, že kdyby Ruská federace překročila limity mírového soužití, dostane se jí tvrdé odvety. Ono to vypadá jen jako militantní vyjádření diplomata, ať už je na vyšší nebo nižší intelektuální úrovni, ale já bych si dovolil zdůraznit, že to je od roku 1945 první hrozba Rusku ze strany Německa,  ze strany německého státu.  Ona ta paní Annalena Baerbocková nemluví jen  o Evropské unii, ona mluví o Německu a Ruské federaci. U nás to jistě bude vzrušovat hned  několik poslanců a senátorů a českého ministra zahraničních věcí, kteří  v  těchto slovech budou cítit oporu svých slov, stejně jako jiných vyjádření, různých nesmyslných a  nerozumných vyjádření,“ upozorňuje na německou ministryni Zdeněk Zbořil.

Rusko a USA jenom mezi sebou….    Jan Werich jednou řekl, při svém pohledu na globus, že když dva mravenci běží po jablku, je obtížně zjistit, kdo je první a kdo druhý, kdo před někým utíká, a kdo koho pronásleduje.

„Ale je to je to  téma, která které musí zajímat také jiné státy. V této souvislosti nepadlo jméno Čínská lidová republika, nepadlo jméno Indie a jiná jména hráčů v globální politice. Teď vlastně jde o to, jestli nejde o pokřikování ze strachu, tak jako ti pejsci tady, co s námi sedí, když se bojí tak začnou štěkat a popřípadě i zaútočí, Zda se náhodou různé státy, které dnes považujeme za outsidery, bojí nebo nebojí zvyšujícího se napětí.

Mimochodem také to, že Američané a Rusové řekli, že budou spolu jednat bez Evropské unie o Ukrajině,  a o dalších světových problémech, je zajímavé, protože se to zdá potvrzovat naši tezi, kterou jsme publikovali na Prvních zprávách, že to společné prohlášení pěti nukleárních velmoci o nepoužití nukleárních zbraní v případě vojenského konfliktu,  není zároveň varováním některým mocensky ambiciózním státům, kterého se jim dostává od Spojených států, Číny a Ruské federace, že do toho ti ostatní i když mají atomové zbraně třeba i na území Indie, Pákistánu,  že jim do toho nesmí mluvit. A pak nám nezbývá než jenom čekat a těšit se na to,  zda během olympijských her, kdy se má dodržovat antická tradice Řecka a nemá se válčit ,  se mírový stav nezmění. Nebo změní až po olympiádě. Takže - za pět šest týdnů budeme moudřejší,“ dodává Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz.

Podrobnější analýzu si můžete poslechnout v následujícím rozhovoru Zdeňka Zbořila pro Prvnizpravy.cz.(rp, prvnizpravy.cz, foto:arch.)