Svátek má: Jana

Regiony

Velikost textu:

50 let od základního kamene si letos přípomene FN Brno

50 let od základního kamene si letos přípomene  FN Brno

V letošním roce si Fakultní nemocnice Brno připomene hned dvě významná výročí. Přesně před 50 lety, konkrétně 11. 3. 1969, byl položen základní kámen k moderní části bohunické nemocnice.

Ilustrační foto
12. března 2019 - 11:00

O jejím vybudování se uvažovalo již od konce války, kdy kapacity chorobince ze třicátých let (dnešní staré zástavby) přestaly dostačovat. Ve druhé polovině 60. let byla proto ateliérem Stavoprojekt Brno pod vedením ing. arch. Miroslava Spurného vypracována studie k investičnímu záměru a následně i projektová dokumentace. Od položení základního kamene k úplné realizaci komplexu nových budov ale mělo uplynout ještě dalších dvacet let.

První vznikající objekty nové zástavby. Prvním z dokončených objektů se v roce 1980 staly dva internáty pro zdravotní sestry na ulici Netroufalky, v letech 1968-1980 probíhala výstavba hospodářsko-technického zázemí nemocnice a prvním zdravotnickým objektem bohunického areálu v této fázi výstavby se stala až budova pavilonu Z (Gynekologicko-porodnická klinika) v roce 1982. Dominanta bohunického areálu FN Brno – výšková budova lůžkového pavilonu s 1028 lůžky podle projektu ing. arch. Miroslava Spurného byla slavnostně otevřena na konci roku 1989. V letošním roce tak slouží zdravotní péči již třicátým rokem. Jen dodejme, že tři roky po pavilonu L byla dokončena budova pavilonu CH, což je zároveň poslední realizovaný objekt z původního projektu.  


Jihomoravskenovinky.cz informoval Mgr. Pavel Žára, tiskový mluvčí Fakultní nemocnice Brno.

(jv, Jihomoravskenovinky.cz, foto: arch.nem)