Svátek má: Lenka

Regiony

Velikost textu:

Archeologické dny v Mikulčicích již v září

Archeologické dny v Mikulčicích již v září

V polovině měsíce srpna si návštěvníci Slovanského hradiště v Mikulčicích volným vstupem na prohlídky s průvodcem připomněli 65.výročí první návštěvy prof. Josefa Poulíka v Mikulčicích a objevení archeologické lokality Mikulčice – Valy.

V Mikulčicích proběhnou Archeologické dny
22. srpna 2019 - 11:00

Tato významná návštěva se uskutečnila 16. srpna 1954 a v ten den byla zahájena desetiletí pravidelných archeologických badatelských sezón a   velkých archeologických mikulčických objevů.

O deset let později – v letních měsících červenec až září roku 1964 – byly významné nálezy z Mikulčic ozdobou dosud největší výstavy o Velké Moravě, která se uskutečnila ve Vladislavském sále Pražského hradu za mimořádné a velké pozornosti veřejnosti. Výstava pak v dalších letech putovala po mnoha evropských městech různých zemí a byla představena například také švédské královské rodině.


Tyto významné skutečnosti budou připomenuty na Slovanském hradišti v Mikulčicích o víkendu 13. až 15. září 2019, kdy se zde uskuteční Archeologické dny. Jejich součástí budou nejen prohlídky archeologické expozice a areálu s průvodcem, ale také výstava kopií velkomoravských šperků, ukázky archeologických nálezů a dovedností řemeslníků, program v dobovém táboře Moravanů, setkání zástupců velkomoravských lokalit, přednášky, besedy nebo promítání filmů.


V kulturním programu v pátek večer vystoupí Vachův sbor moravských učitelek společně s Cimbálovou muzikou Slovácko, ženských sborem z Bulhar a mužským sborem z Mikulčic. Připraven bude také program pro děti.

Jihomoravskenovinky.cz o celé záležitosti informoval František Synek, vedoucí Slovanského hradiště v Mikulčicích, národní kulturní památky, pobočky Masarykova muzea v Hodoníně, p.o.

(vm, Jihomoravskenovinky.cz, foto:Masarykovo muzeum Hodonín)