Svátek má: Alan

Regiony

Velikost textu:

Archeologický ústav pečuje o nálezy nevyčíslitelné historické hodnoty

Archeologický ústav pečuje o nálezy nevyčíslitelné historické hodnoty

Moravské zemské muzeum pokračuje v prezentacích svých  odborných oddělení připomínající 200.výročí jeho založení.

Ze sbírek
8. října 2017 - 11:00
 
V úterý 10. října 2017 v Dietrichsteinském paláci  se na tiskové konferenci představí další z odborných oddělení Moravského zemského muzea.

Tentokráte se prostřednictvím svých nejvzácnějších sbírkových předmětů představí Archeologický ústav, který dnes patří mezi oddělení s největším počtem sbírek. V jeho péči jsou sbírkové předměty od mladší doby kamenné (neolitu) až po období vrcholného středověku. Mezi nimi vyniká řada unikátních nálezů nevyčíslitelné historické hodnoty, které budou při této příležitosti veřejnosti zcela mimořádně představeny. Jedná se o neolitickou venuše z Hlubokých Mašůvek, soubor bronzových kování konvice z Brna-Maloměřic z doby laténské či inventář velmožského hrobu z doby stěhování národů z Blučiny.


Moravské zemské muzeum, druhá největší a zároveň druhá nejstarší muzejní instituce v ČR, bylo založeno v červenci roku 1817 císařským dekretem Františka I. Ve svých sbírkách uchovává přes 6 milionů předmětů, které představují cenný materiál z oborů přírodních a společenských věd. Kromě sbírkotvorné a vědecko výzkumné práce pořádá muzeum výstavy, přednášky, exkurze, zabývá se prací s mládeží a v neposlední řadě vykazuje také rozsáhlou ediční činnost.

(jv,jihomoravskenovinky.cz,foto:mzm)