Svátek má: Kryštof

Regiony

Velikost textu:

Astronomové pokřtili na brněnské hvězdárně výroční poštovní známku

Astronomové pokřtili na brněnské hvězdárně výroční poštovní známku

Možnost zakoupit nově vydanou známku ke 100. výročí založení České astronomické společnosti měli návštěvníci brněnské hvězdárny.

Křest
10. listopadu 2017 - 11:00

Česká pošta zde otevřela příležitostnou přepážku s příležitostným razítkem. Zakoupit zde známku bude možné do dnešní 18. hodiny.

Autorem příležitostné známky s nominální hodnotou 16 Kč je výtvarník Vladimír Suchánek. Autorem rytiny na tzv. obálce prvního dne (FDC) je rytec Bohumil Šneider. Na známce autor znázornil noční oblohu s hvězdami, pod kterou je stylizovaná observatoř. Obálka prvního dne znázorňuje motivy Slunce a Měsíce. Na příležitostném razítku jsou fragmenty budovy Hvězdárny a planetária v Brně. Česká pošta vydala k této významné příležitosti také pamětní list.

„Ve 14 hodin 8. prosince v roce 1917 vznikla samotná Česká astronomická společnost. Za měsíc to tedy bude rovných sto let od jejího vzniku,“ vysvětlil výročí jeden z členů České astronomické společnosti Pavel Suchan.

Česká pošta vydala příležitostnou známku v počtu 750 tisíc kusů. Podle jejího zástupce pro jižní Moravu Tomáše Křepely není možné odhadnout, jak dlouho bude známka v prodeji. Obvykle jsou podobné známky vyprodané do roka.

„Známka bude k dostání i na přepážce filatelistické pošty Brno 1 i s příležitostným razítkem,“ dodal Křepela.

Česká astronomická společnost je dobrovolné sdružení odborných a vědeckých pracovníků v astronomii, amatérských astronomů a zájemců o astronomii z řad veřejnosti. Patří k nejstarším vědeckým společnostem u nás. Společnost dbá o rozvoj astronomie v Česku a vytváří významné pojítko mezi profesionálními a amatérskými astronomy.  Informoval Magistrát města Brna.

(jv,jihomoravskenovinky.cz foto:mmb,z.kolařík)