Svátek má: Viola

Regiony

Velikost textu:

Blansko nemá vodu pro městskou zeleň. Pomoc přišla od rybářů

Blansko nemá vodu pro městskou zeleň. Pomoc přišla od rybářů

Do svízelné situace se dostal odbor komunální údržby, který prostřednictvím Technických služeb, s. r. o., zabezpečuje ve městě Blansko mj. i závlahu vysazených květin, keřů a stromů.

Ilustrační foto
7. srpna 2018 - 11:00

Po vyhlášení plošného zákazu čerpání povrchových vod odborem životního prostředí tak povolení odběru, které Technické služby mají, pozbývá po dobu zákazu platnosti.

Jiné zdroje vody pro zálivku ale město nemá.

„Situace po vydaném zákazu odběru povrchových vod byla velmi nepříjemná, ale podařilo se nám najít řešení. Vodu pro zálivku využíváme z naší studny, kterou jsme v letošním roce objevili za radnicí. Samozřejmě množství vody, které denně potřebujeme, což je zhruba 20 m³ vody, však ani tato studna nedokáže pokrýt,“ uvedl místostarosta Jiří Crha.


„Jsem rád, že v tomto směru nám pomohl rybářský spolek v Blansku, který, ač má sám nedostatek vody, městu vypomohl a dal k dispozici Technickým službám studnu na svých sádkách ve Sloupečníku, takže požadovaný objem vody jsme schopni denně pro městskou zeleň zabezpečit. Tímto bych chtěl rybářům poděkovat za vstřícnost vůči městu,“ dodal blanenský místostarosta.

S nedostatkem vody se potýkáme dlouhodobě. Chovné potoky jsou téměř vyschlé a rybník ve Sloupečníku musel být neplánovaně vyloven. Rybí obsádky ze sádek i rybníku byly převezeny do nádrže Vrbice, proto jsme mohli dát městu studnu k dispozici. Za stávajících klimatických podmínek nelze sádky pro chov ryb vůbec využít," zdůvodnil rozhodnutí rybářského spolku jeho hospodář Miroslav Odehnal. O celé záležitosti informovaly webové stránky města Blansko.

(vm, Jihomoravskenovinky.cz, foto: arch.)