Svátek má: Čeněk

Regiony

Velikost textu:

Brněnský dopravní podnik zkouší pro vozíčkáře nový autobus

Brněnský dopravní podnik zkouší pro vozíčkáře nový autobus

Brněnský dopravní podnik boří bariéry. Novinkou je zájezdový autobus pro vozíčkáře. Ulehčit cestování však mají i jiné služby či vozy.

Seniorbus Brno provozuje dopravní podnik už přes rok
2. srpna 2017 - 11:00

Nízkopodlažní vozy, Senior bus a nově i dálkový autobus pro přepravu vozíčkářů. Dopravní podnik města Brna se snaží ulehčit cestování osobám, které jsou upoutány na kolečkové křeslo nebo mají obtíže s pohybem.

Zájezdový autobus Magelys je novinkou ve vozovém parku brněnského dopravního podniku. Jeho unikátnost spočívá především v tom, že je uzpůsoben pro přepravu až šesti invalidních vozíčkářů.

„Tu je možné uskutečnit demontáží několika sedadel a také tím, že je autobus vybaven elektrickou rampou pro nástup a výstup vozíčkářů z úrovně vozovky,“ popsal generální ředitel DPMB Miloš Havránek.

Nadstandardní je i prostor mezi jednotlivými řadami sedadel, což umožňuje pohodlnou přepravu i tělesně postiženým občanům, kteří by jinak mohli mít problém s cestováním ve stísněných podmínkách. Samozřejmostí autobusu je klimatizace, USB nabíječky, zásuvky a WI-FI připojení. Unikátní je také zasklení vozidla, které umožňuje nadstandardní prosvětlení interiéru.

„Do poloviny srpna má DPMB autobus v zápůjčce. Následně si jej budeme pronajímat, a to až do konce roku 2018. Pokud se nám vůz osvědčí a bude dostatečně využívaný, budeme uvažovat o jeho odkoupení,“ prozradil technický ředitel DPMB Jaromír Holec.  


Ulehčit cestování však mají i jiné služby či vozy. Už před více než rokem zavedl dopravní podnik ve spolupráci s Odborem sociální péče Magistrátu města Brna službu Senior bus. Ta je určena pro držitele průkazů ZTP, ZTP/P a seniory starší 70 let s trvalým bydlištěm ve městě Brně. Službu každý měsíc využije přes 700 cestujících. Dalším ulehčením nejen pro méně pohyblivé, ale i pro cestující s kočárky či malými dětmi jsou nízkopodlažní vozy. Ty tvoří víc než 75 % vozového parku. Cílem dopravního podniku je počet těchto vozů i nadále rozšiřovat.

Jihomoravskenovinky.cz informovala Barbora Lukšová, tisková mluvčí Dopravního podniku města Brna, a. s.

(jv,jihomoravskenovinky.cz foto:arch.dpmb)