Svátek má: Anastázie

Regiony

Velikost textu:

Brno: Cestovatel Sir Fogg objede svět, tentokrát trolejbusem

Brno: Cestovatel Sir Fogg objede svět, tentokrát trolejbusem

Motorka, trabant, škodovka, ... lidé objíždějí svět mnoha dopravními prostředky, ale vyrazit na cestu trolejbusem napadlo až brněnského dobrodruha a podnikatele Alberta Fikáčka.

Trolejbus Alberta Fikáčka.
1. dubna 2021 - 11:00

S týmem SirFogg.com koupil trolejbus, za pomoci dobrovolníků ho přestavuje a v létě chce vyrazit směr Vladivostok.Na výpravu se může připojit kdokoliv. “Uvaříš si ranní kafe a řekneš si, že by bylo super objet svět trolejbusem,” vysvětluje Albert Fikáček, jak jednoduše se nápad v jeho hlavě zrodil. Právě takové bláznivé nápady, které jsou na hraně realizovatelnosti, stojí podle Fikáčka za to, aby se staly skutečností.

Koupit trolejbus je překvapivě snazší, než se zdá. Fikáček ho sháněl půl roku, až jej koupil inzerovaný opavským dopravním podnikem v bazaru. Před cestou kolem světa musí trolejbus projít patřičnými úpravami. Má sice platné revize, ale je potřeba ho před expedicí prohlédnout. “Výrobce trolejbusu na projektu spolupracovat nechce, ale pomůže nám výrobce elektrických součástek trolejbusu Cegelec,” uvádí Fikáček.


Kromě toho je potřeba do trolejbusu dostavět postele, přimontovat gauč, ledničku a gril. O úpravy se postarají dobrovolníci na víkendových brigádách v Brně. S podobnou prací už mají své zkušenosti, protože pod Fikáčkovým vedením pracují zároveň na projektu VlakFest, kde opravují železniční vagóny a v únoru postavili první saunový vagón na světě.

Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci je nejvyšší sousoší v České republice

Trolejbus je vybavený diesel agregátem, který generuje elektřinu, ale cílem expedice je využívat ho co nejméně. Agregát standardně vyrábí elektřinu, která pohání trakční motor, ale v tomto případě je v plánu do trolejbusu přidat baterie a pohánět trakční motor z nich.

(pšt, jihomoravskenovinky.cz, zdroj: Štěpán Svoboda, Brno)