Svátek má: Anastázie

Regiony

Velikost textu:

Brno jako průkopník: Zelenou střechu má první panelák

Brno jako průkopník: Zelenou střechu má první panelák

Méně prachu a hluku, v létě zase ochrana před vedrem. A schopnost zadržovat dlouhodobě vodu. To jsou přední výhody zelených střech. Brno jako první město v republice podpořilo výstavbu střech dotačním programem.

Ilustrační foto
5. dubna 2021 - 11:00

A jako první se může od října chlubit realizací extenzivní zelené střechy na panelovém domě. Osmipatrová budova s 240 čtverečními metry vegetační plochy stojí na ulici Švermova. S nápadem přišla Martina Polachová, místopředsedkyně společenství vlastníků. “Stará střecha potřebovala vyměnit a my zvažovali možnosti. Představili jsme nápad na schůzi a ostatní majitelé byli většinou nadšení.”

Polachovou vedle výhod střechy zaujala také možnost podpořit výstavbu dotací. Programem Zeleň střechám podporuje Město Brno vznik zelených střech na svém území už dva roky. A hodlá v tom pokračovat podporou až 20 milionů na podporu výstavby zelených střech.Vlastníci bytů panelového domu hodlají jít ještě dál - k částečné energetické nezávislosti. Časem si chtějí vyrábět vlastní elektřinu s pomocí fotovoltaických panelů. A také ohřívat vodu tepelnými čerpadly.

Naproti hradu Landštejn stával hrad dolnorakouských ministeriálů s kostelem sv. Jana Křtitele

Zelené střechy se v zásadě provádějí ve dvou variantách – extenzivní a intenzivní. Extenzivní souvrství je tenčí, díky tomu je střecha lehčí, nenáročná na údržbu a cenově dostupná.

(pšt, jihomoravskenovinky.cz, zdroj: mmb)