Svátek má: Nataša

Regiony

Velikost textu:

Brno již rok sbírá bioodpad. Počet popelnic poroste

Brno již rok sbírá bioodpad. Počet popelnic poroste

V prvním roce systematického svozu bioodpadu z veřejných stanovišť dokázali Brňané do hnědých popelnic umístit 1 236 tun biologicky rozložitelného odpadu.

Ilustrační foto
5. května 2022 - 11:00

Odpadová a svozová společnost SAKO Brno za ním v součtu najela 27 tisíc kilometrů a stávající hnědé popelnice souhrnně vysypala hned 44tisíckrát. Z bilance pilotního projektu sběru bioodpadu na území města Brna též vyplývá, že roční průměrná míra znečištění nádob nepřesahuje 7 %, což je nad očekávání dobrý výsledek. 

„Je potěšitelné, že velký zájem Brňanů o třídění kuchyňského bioodpadu neustává. Evidovali jsme četné žádosti o rozmístění dalších nádob na bioodpad na dalších místech v Brně. Proto jsme již zahájili další etapu rozvozu nádob na bioodpad. Nově tak vznikne dalších 33 stanovišť, u stovky dalších míst počet nádob navyšujeme," uvedl Petr Hladík, 1. náměstek primátorky.

Brno se snaží. Již čtyři měsíce sváží bioodpad

Celkem tak v Brně bude 1012 hnědých popelnic na celkem 887 stanovištích. Petr Hladík upozornil, že další razantní nárůst počtu biopopelnic město čeká do čtyř let, kdy by měla začít fungovat metropolitní bioplynová stanice.

Dosavadní systém svozu z ulic města se po vybudování bioplynové stanice rozšíří. „Počítáme s tím, že počty nádob na bioodpad by ze současné tisícovky vzrostly až na čtyři tisíce kusů a uvažujeme také o nabídce biopopelnic pro majitele rodinných i bytových domů," říká brněnský náměstek Petr Hladík.

(pšt, jihomoravskenovinky.cz, zdroj: mmb)