Svátek má: Ilona

Regiony

Velikost textu:

Brno: Kuličky z orloje, hrách na náměstí. Začíná rok Mendela

Brno: Kuličky z orloje, hrách na náměstí. Začíná rok Mendela

Rok 2022 se ponese ve znamení připomínek Gregora Johanna Mendela. Letos totiž uplyne 200 let od narození tohoto velikána.

Kuličky s iniciálou Mendela.
9. ledna 2022 - 11:01

Kromě řady naplánovaných akcí budou po celý rok padat také kuličky z hodinového časostroje na brněnském náměstí Svobody s jeho iniciálou.

Skleněnku s velkým zeleným M a červenou kuličkou, jakožto odkazem na opata a vědce G. J. Mendela, si mohou zájemci chytit každý všední den v 11 hodin v hodinovém časostroji na náměstí Svobody. Po celý rok tak budou kuličky připomínat 200. výročí narození opata, vědce, včelaře, bankéře a přírodopisce Mendela.

Ten je bezesporu jednou z největších osobností spjatých s Brnem, jehož výsledky práce jsou především díky genetickým zákonům známy po celém světě.


Kromě jiného je na letošní rok naplánováno také vztyčení tematického monumentu na nově zrekronstruovaném Mendlově náměstí, nedaleko od Augustiniánského opatství, kde Mendel působil.

Socha ponese název Hrachovina a bude se odkazovat právě ke genetickému zákonu, který vědec zkoumal na křížení hrachu. Autorem plastiky, která bude 4,6 metrů vysoká a vyrobená z bronzu, bude brněnský umělec Jaromír Gargulák.

(pšt, jihomoravskenovinky.cz, zdroj: mmb)