Svátek má: Tamara

Regiony

Velikost textu:

Brno – město hudby UNESCO uvádí #roksborů

Brno – město hudby UNESCO uvádí #roksborů

Kancelář Brno – město hudby UNESCO startuje víceletý projekt, který si klade za cíl mapovat brněnskou amatérskou hudební scénu. Letošní rok bude Rokem sborů.

K akci
27. března 2023 - 11:00

Největší událost se připravuje na Evropský den hudby 21. června 2023. V rámci rozsáhlého happeningu se na pódiu na Zelném trhu představí hned několik desítek brněnských sborů.

Brno je již sedmým rokem členem prestižní Sítě kreativních měst UNESCO, která spojuje 301 měst z celého světa hlásících se k určité oblasti kultury. Brno bylo oceněno za své aktivity na poli hudby, mimořádnou rozmanitost hudební nabídky, za zařazení hudby do rozvojových priorit města a také za unikátní propojení s okolním regionem s bohatou hudební tradicí vyrůstající z folkloru.

„Tato naše dosud nejrozsáhlejší aktivita koresponduje s cíli členství Brna v síti kreativních měst UNESCO. Jeho záměrem je zviditelnění, zmapování a ocenění pestré, vysoce kvalitní a velmi početné amatérské hudební scény,” vysvětluje David Dittrich, hlavní koordinátor za kancelář Brno – město hudby UNESCO a dodává: „Projekt letos startuje Rokem sborů, následovat budou roky věnované folklorní scéně a fenoménu garážových kapel.”

Největší událostí Roku sborů bude happening konaný 21. června 2023 na Zelném trhu. V průběhu odpoledne se představí několik desítek brněnských vokálních souborů. Po samostatných vystoupeních sborů vyvrcholí akce ve večerním finále společným zpěvem jedné lidové a jedné umělé písně složené speciálně pro tuto příležitost.



Projekt Rok sborů představí menší i velká sborová tělesa, kterých působí v Brně a jeho blízkém okolí více než stovka. Sborové činnosti se v Brně věnují soubory akademické, školní, chrámové, ale i čistě zájmové, a to napříč všemi věkovými kategoriemi. Pěvecké soubory jako Kantiléna, Brno Gospel Choir nebo Akademický smíšený pěvecký sbor Pečman odstartovaly aktivity spojené s Rokem sborů již v prosinci 2022 vystoupeními na Brněnských Vánocích organizovaných TIC BRNO. Celý letošní rok budou brněnské sbory prezentovány a propagovány formou koncertů, neformálních vystoupení či setkávání hudebníků věnujících se sborovému zpěvu. Rok sborů bude upozorňovat na amatérské a poloprofesionální pěvecké soubory, jejich život, fungování a aktivity. Kromě aktuálního seznamu aktivních sborů vznikne rovněž kalendárium, do něhož sbory zařadí vybrané koncerty a vystoupení, kterými se chtějí prezentovat. Celoročně budou vycházet články a rozhovory věnované sborové tematice, a to jak v odborných, tak v populárních médiích.

Podrobné informace a aktuality k Roku sborů naleznete na Facebookové stránce Brno – město hudby.

Jihomoravskenovinky.cz informovala Hana Novosadová,  tisková mluvčí,  TIC BRNO, p. o..

(rp,jihomoravskenovinky.cz,foto:tic)



Souhlasíte s tím, že Česká republika podepsala obrannou smlouvu s USA?

Ano
transparent.gif transparent.gif
13%
Ne
transparent.gif transparent.gif
34%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
53%