Svátek má: Tamara

Regiony

Velikost textu:

Brno nabídne projekt své městské elektrárny také bytovým domům

Brno nabídne projekt své městské elektrárny také bytovým domům

Městská společnost SAKO Brno Solar, která je odpovědná za realizaci fotovoltaických systémů na střechách městských budov v Brně, připravuje rozšíření projektu solární městské elektrárny o nabídku pro bytová družstva, SVJ a střechy komerčních subjektů.

Ilustrační foto
21. září 2022 - 11:00

Doposud se uvažovaly pouze objekty ve vlastnictví města, s tím, že veřejnost a firmy se zapojí v další realizační fázi až po několika letech, nyní však veřejnost bude moci vstupovat do projektu již od začátku nového roku.

K tomuto rozhodnutí nás vedl velký zájem veřejnosti související s nynější energetickou krizí. Co nevětší zapojení Brna do projektu sdílené solární elektrárny bude výhodné jak pro všechny účastníky, tak pro město samotné, které sníží svoji  závislost na dodávkách fosilních paliv,“ uvedl Petr Hladík, 1. náměstek primátorky.SAKO Brno SOLAR, které je dceřinou společností  odpadové a svozové společnosti SAKO Brno aktuálně pracuje na úpravě metodiky instalací fotovoltaických panelů pro bytové a komerční objekty. Zájemcům o realizaci solárních systémů poskytne metodickou podporu a poradenství, následně pak i samotnou realizaci v několika variantách. „Proč bychom měli budovat, jak uvádíme v našich prospektech, jen druhou největší solární elektrárnu v ČR, když můžeme mít tu největší. Předpokládám, že nabídka bude pro občany Brna zajímavá i proto, že umožní využití našeho know-how,“ dodal Filip Leder, předseda představenstva SAKO Brno.

Kvůli chybějící legislativě pro komunitní energetiku nebude zatím možné začít všechny zájemce zapojovat do plnohodnotného energetického společenství. „Prosazuji proto urychlení legislativního procesu v této oblasti, abychom mohli spojit  všechny brněnské subjekty, které o to budou stát, v jednu virtuální elektrárnu, která již naplno využije maximální plochy střech a získávanou energii použije na potřebných místech systému, uloží v bateriových uložištích či použije při výrobě zeleného vodíku, řekl Petr Hladík a dodal, že „prioritou pro Brno je dosažení energetické soběstačnosti v průběhu maximálně pěti let, čemuž by rozšíření projektu městské solární elektrárny o veřejnost mělo významně přispět.“

Jihomoravskénovinky.cz informoval Mgr.Michal Kačírek, tiskový mluvčí, SAKO Brno a.s.

(rp,jihomoravskenovinky.cz,foto:arch.)Souhlasíte s tím, že Česká republika podepsala obrannou smlouvu s USA?

Ano
transparent.gif transparent.gif
13%
Ne
transparent.gif transparent.gif
34%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
53%