Svátek má: Ondřej

Regiony

Velikost textu:

Brno od pravěku až do 20. století. Vypráví o tom knižní edice

Brno od pravěku až do 20. století. Vypráví o tom knižní edice

Sedmisvazkové Dějiny Brna začaly vycházet v roce 2008 a do dnešních dní se vydalo již pět svazků této unikátní edice.

Knižní edice historie Brna.
21. listopadu 2021 - 11:00

Aby však bylo dílo dokonáno, museli představitelé Brna prodloužit čerpání grantu až do roku 2024. Zpoždění je důsledkem řádění onemocnění covid-19, které uzavřelo knihovny a archivy – hlavní zdroje všech badatelů.

Za nově zpracovávanými dějinami Brna stojí řada odborníků a institucí, v jejichž čele najdeme Archiv města Brna, dále Historický ústav FF MU a Historický ústav Akademie věd ČR. Sedm svazků postupně odhalí dějiny
města Brna v celém jejich vývoji od prehistorie až k novodobým dějinám 20. století.


Jednotlivé svazky se věnují uměleckohistorickým památkám a historickému jádru města nebo také vzniku Velkého Brna – tedy pohlcení předměstských obcí vnitřním městem. Celkově je edice koncipována jako dějiny vývoje a utváření konkrétní komunity v souvislostech politického, ekonomického, sociálního a kulturního vývoje země a státu.

Tištěnou knižní sérii završí moderní „přílohový svazek 8“, v něm se čtenáři seznámí s obrazovými prameny, které se do jednotlivých dílu nevešly. Zveřejněny budou historické mapy, plány či veduty Brna. Tento díl „navíc“ by měl být publikován v roce 2024.

(pšt, jihomoravskenovinky.cz, zdroj: mmb)