Svátek má: Ilona

Regiony

Velikost textu:

Brno potřebuje ochranu památek a kulturního dědictví

Brno potřebuje ochranu památek a kulturního dědictví

Závěrem loňského roku zveřejnilo Ministerstvo kultury návrh na prohlášení dvou zdejších památkových zón. Nyní přichází na řadu vyjádření města Brna, všech dotčených vlastníků nemovitostí a mnohých dalších.

Kašna Parnas v Brně.
12. ledna 2022 - 11:00

Památkové zóny představují jeden z typů památkové ochrany vymezeného území. Ministerstvo kultury vyhlašuje také památkové rezervace, které disponují na rozdíl od nich vyšším stupněm ochrany.

Bezmála 20 let se v Brně diskutovala potřeba památkové zóny pro oblast širšího centra mimo památkovou rezervaci, kde se nachází jedinečná a cenná architektura z poloviny 19. až poloviny 20. století. Hlavním impulsem pro zintenzivnění prací byla ale iniciativa města Brna s vlastním přístupem k řešení problematiky, ustavení pracovní skupiny a reálné zrušení památkové ochrany stovek památek po celém městě.


Národní památkový ústav po všech proběhlých diskusích proto vymezil hranice navržených památkových zón širšího centra města a Králova Pole. Rozděleny jsou do čtyř stupňů regulace a zaměřují se především na ochranu exteriéru. Jejich cílem je ochrana cenných objektů před demolicí a necitlivou rekonstrukcí, kvality urbanismu a veřejného prostoru.

(pšt, jihomoravskenovinky.cz, zdroj: mmb)