Svátek má: Nataša

Regiony

Velikost textu:

Brno: Rok provozu absorpčního čerpadla. Úspora energie je veliká

Brno: Rok provozu absorpčního čerpadla. Úspora energie je veliká

V zařízení na energetické využívání odpadů, provozované společností SAKO Brno, funguje již více než rok unikátní absorpční tepelné čerpadlo.

Ilustrační foto
13. ledna 2022 - 11:00

To dokáže zpracovat teplo vznikající během procesu  činnosti spalovenských kotlů. Jeho unikátnost spočívá – zjednodušeně řečeno – v tom, že umí zbytkové teplo z chlazení generátoru a ložisek turbíny, které se dosud nevyužívalo, transformovat na teplotu, vhodnou k vytápění.

,,Právě díky využití odpadního tepla je čerpadlo schopné dosáhnout hranice účinnosti přes 165 %,“ vysvětluje Filip Leder, předseda představenstva SAKO Brno. Absorbční tepelné čerpadlo pracuje ve dvou režimech. První režim je určen pro posílení výroby elektřiny.

Tepelné čerpadlo díky své činnosti šetří páru na výrobu tepla, takže parní turbína může vyrobit více elektřiny. V tomto módu loni pracovalo tepelné čerpadlo cca 6 500 hodin a vyrobilo 1 050 MWh elektřiny. Pokud je ze strany města potřeba dodat více tepla do systému centrálního zásobování, což je typicky v průběhu topné sezóny, navyšuje se maximální výkon obou kotlů o výkon tepelného čerpadla.

V minulé topné sezóně takhle tepelné čerpadlo pomáhalo 700 provozních hodin a do sítě centrálního zásobování dodalo 1 700 GJ tepla. Brněnské zařízení na energetické využívání odpadu (ZEVO SAKO Brno), je jedním ze čtyř zařízení v republice, které umí energii z odpadu přeměnit na teplo a elektrickou energii.

V roce 2020 vyrobilo brněnské ZEVO z 241 tisíc tun odpadu 2,5 milionu gigajoulů tepla a téměř 65 tisíc megawatthodin elektrické energie. Provozem ZEVO pokrývá SAKO Brno jednu třetinu spotřeby tepelné energie a teplé vody v Brně.

(pšt, jihomoravskenovinky.cz, zdroj: SAKO BRNO)