Svátek má: Viktor

Regiony

Velikost textu:

Brno v záři reflektorů

Brno v záři reflektorů

Nuda v Brně rozhodně není, a není to ani jediný film, který se zde kdy natočil. Ačkoliv jsme všichni prožívali minulý rok v útlumu, podařilo se v Brně uskutečnit několik zajímavých filmových projektů.

Film-il Boemo nataceni Mahenovo-divadlo
21. února 2021 - 11:00

Ve výběru lokací i zabezpečení natáčení byla filmařům nápomocná Filmová kancelář Brno / Brno Film Office, působící pod TIC BRNO. Také díky ní v roce 2021 spatří světlo světa hned šest snímků.

Komediální, rodinný, romantický, sportovní i historický. V Brně je zkrátka prostor pro všechno. Loni se zde vystřídalo několik filmových štábů, vznikaly zde filmy jako Marťanské lodě, Il Boemo nebo Přání Ježíškovi. Brno navštívili například herci Vojtěch Dyk, Václav Neužil, Richard Krajčo, Martha Issová nebo třeba Eliška Křenková, která si oblíbila místní kavárny.

Brno se podle mě za poslední roky hodně zvedlo, co se týče gastronomie. Když je teplo, miluju, jak ulice žijí místními lidmi, a je mi příjemné, že centrum není přespříliš zaplaveno davy zahraničních turistů. Trhy na Zelňáku, stálá expozice fauny, galerie, nově zrekonstruované Janáčkovo divadlo, antiky a místa jako Kvítka v bytě jsou pro mě jako oázy. Připadám si v Brně jako na dovolené u moře, protože lidé jsou tu vyklidněnější a pomalejší než v rušné Praze. Takže Brno je pro mě krásná směs ruchu a klidu ve správné míře. Dokázala bych si představit, že tam žiju,” vzpomíná Eliška Křenková.Nejočekávanější premiérou, odloženou z loňského roku, je film Zátopek v režii Davida Ondříčka. Ten k natáčení poznamenává: „Bez nadsázky musím říct, že by film Zátopek těžko vznikl bez spolupráce s městem Brnem a filmovou kanceláří. V Brně jsme našli ideální lokaci v podobě stadionu za Lužánkami, kde jsme vytvořili iluzi OH v Londýně v roce 1948 a Helsinek 1952. Zároveň musím vysoce ocenit a hluboce poděkovat všem komparzistům z Brna a okolí. Když Zátopek vběhl na stadion, viděl jsem v jejich očích opravdové slzy dojetí. Na to se nedá zapomenout. Díky Brno.”

Vedoucí Brno Film Office Ivana Košuličová také uvádí: „Na přípravách natáčení celovečerních filmů začínáme spolupracovat často až rok dopředu. Od doporučení a následných obhlídek vhodných lokací až po pomoc s přípravou natáčení v Brně a regionu.” Brno Film Office mimoto spolupracuje i se zahraničními subjekty. Mimořádný úspěch právě teď v Nizozemsku sklízí reality show Wie is de Mol? (Kdo je zrádce?) natáčená v loňském létě v České republice a také v Brně. „Naštěstí ani navzdory pandemii zájem o natáčení v Brně neustává, což je důležité, protože filmy přinášejí městu nejen propagaci, ale mají i významný ekonomický efekt,” dodává Košuličová.

(rp,jihomoravskenovinky.cz,TIC Brno,foto:David Konečný)