Svátek má: Vítězslav

Regiony

Velikost textu:

Brno: Z ulic se budou odstraňovat jen vraky jízdních kol

Brno: Z ulic se budou odstraňovat jen vraky jízdních kol

Brněnské komunikace vydaly před nedávnem prohlášení, dle kterého se budou odstraňovat kola připoutaná k dopravním značkám, semaforům  či k zábradlí.

Vraky jízdních kol v jedné z brněnských ulic
11. srpna 2018 - 11:00

Nejedná se však o všechna kola, ale jen o ta, která jsou v chátrajícím stavu, rezavá, neúplná nebo nepojízdná. Na plánované odstranění je pak majitel upozorněn pomocí letáku, který je na kolo připevněn. Informovaly o tom webové stránky brněnské radnice.

Odstavené nepojízdné vraky kol v některých lokalitách způsobují lidem potíže. Někdy tvoří překážku v rozhledech u přechodů pro chodce, u křižovatek nebo přímo překáží chodcům. Nebo se například nacházejí v trasách vodicí linie, kterou využívají osoby zrakově postižené. Pro ilustraci může sloužit ulice Nádražní, kde je před hlavním nádražím k dispozici mnoho stojanů na kola, ale v prostoru tramvajového kolejiště jsou k zábradlí „natrvalo“ uzamčena jízdní kola v různém stavu rozkladu.


Správce komunikace, jímž jsou Brněnské komunikace, tak od začátku letošního srpna odstranil 4 nepojízdná kola. Nacházely se v lokalitě u hlavního nádraží, na Hněvkovského v Komárově, na ulici Branka v Komíně a na Dornychu naproti starému Tescu. Ve třech případech bylo na první pohled zřejmé, že byla kola nepojízdná, ve čtvrtém případě se jednalo o kolo, které nemělo nahuštěné pláště a zároveň mělo zkorodovaný řetěz.

Opatření realizované správcem komunikace má za cíl zlepšit stávající situaci, kdy těchto kol přibývá. Kola, která jsou odstraněna, putují do skladu na ulici Masné. Zde budou 3 roky uskladněna a majitelé si je mohou vyzvednout, s podmínkou zaplacení poplatku za uschování.

Rada města Brna také pověřila Odbor dopravy, aby připravil návrh na vybudování potřebné infrastruktury stojanů na kola a jejich rozmístění dle potřeby tak, aby nebyli omezeni chodci nebo řidiči. V návrhu se zohlední i vzrůstající počet elektrokol.

(vm, Jihomoravskenovinky.cz, foto: Město Brno)