Svátek má: Norbert

Regiony

Velikost textu:

Brno:Graffiti kontejner poslouží dobré věci

Brno:Graffiti kontejner poslouží dobré věci

Společnost ASEKOL zabývající se sběrem vysloužilého elektra se rozhodla spojit osvětu s uměním a pod hlavičkou projektu „Umění třídit“ umístila v Brně a následně v dalších krajských městech umístí červený kontejner obohacený o graffiti design.

Červený kontejner se proměnil na pomalovaný
17. září 2019 - 11:00

Na uměleckých a zároveň funkčních instalacích zpodobnili výtvarníci a sprejeři pod vedením Nikoly Vavrouse (Khomy) daná města a jejich dominanty. O grafický návrh a zpracování brněnského kontejneru, který bude stát na rohu ulic Hybešova a Nové Sady, se postarali umělci Ivan Svárovský (Yvans) a Oto Vehovský (Phormel). Kontejner byl slavnostně předán 9. září do rukou místostarosty městské části Brno-Sřed Martina Landy.

Neziskově hospodařící společnost ASEKOL, která je provozovatelem nejhustší veřejně dostupné sítě sběrných míst, se rozhodla projektem Umění třídit vypořádat hned s několika problémy.

„Chtěli jsme netradičně upozornit na potřebu třídit vysloužilé elektro a zároveň naše kontejnery ochránit před vandaly,“ vysvětluje Karel Krejsa, ředitel systému ASEKOL, a dodává: „Uvědomujeme si svou přítomnost ve veřejném prostoru, která nemusí být vždy vnímána pozitivně, a proto jsme se rozhodli propojit účel s uměním, tedy zachovat dostupnost červených kontejnerů a přizpůsobit je místu, kde se nacházejí. S ohledem na zkušenosti ze zahraničí funguje street art velmi dobře i jako preventivní prvek proti vandalům, což jsme si mohli ověřit již na prototypu, který byl umístěn v Pardubicích v minulém roce.”

„Umění třídit je nápaditým propojením zkrášlení veřejného prostoru i způsobu, jak motivovat občany k třídění odpadu. Věříme, že projekt má díky grafitti prvkům velký potenciál oslovit i mladší generace,“ doplňuje místostarosta městské části Brno-Střed Martin Landa.


O návrhy a realizaci maleb se postarali přední čeští výtvarníci a streetartoví umělci, které vedl Nikola Vavrous (Khoma). Grafický návrh kontejneru pro Brno znázorňující symboly města a určitou mladou energii a lehkost ve stylu reprezentující náladu města, připravil grafik a ilustrátor Ivan Svárovský (Yvans). Za samotnou realizací stál Oto Vehovský (Phormel), člen skupiny umělců Bulldozero, která se dlouhodobě podílí na uměleckém zkrášlování města Ostrava. Svárovský historicky spolupracoval s projekty, jako je například Studentský Majáles, Fokus Fest nebo magazín Barlife.

„Jsem rád, že jsem se mohl podílet na projektu a vytvořit návrhy na objekty instalované přímo v prostředí města. To je pro mě nová zkušenost. Jak Brno, ve kterém jsem se narodil a žiji, tak Olomouc mám rád. Jednak pro jejich atmosféru a historické genius loci, tak i kvůli otevřenosti směrem k modernímu umění,“ vysvětluje Svárovský, který se postaral kromě brněnského také o olomoucký kontejner.


Na výtvarných návrzích a realizaci se kromě Khomy, Yvanse a Phormela podíleli i Dalibor (MAX) Krch, Michal Filák (Prorok), Jan Gruml (Slakinglizard), Nelli Plevová (Vanelli). Umělci se po vytvoření návrhů sešli v Roudnici nad Labem ve společnosti Meva, kde se červené kontejnery vyrábějí a repasují. Jednotlivé nástřiky trvaly necelé dva týdny a malby byly doplněny i o antigraffiti nátěr, pro který se společnost ASEKOL rozhodla především z úcty k uměleckým dílům, ve která se kontejnery proměnily.

Po umístění kontejnerů spustí ASEKOL hlasovací soutěž o nejoblíbenější kontejner. V soutěži budou moci obyvatelé celé České republiky vyhrát pro své město finanční dar ve výši 100 000,- Kč, který by měl být následně použit na environmentální či CSR aktivity v dané lokalitě. Všichni soutěžící si navíc každý týden zahrají o hodnotné ceny. „Obce a města Jihomoravského kraje každý rok motivujeme v rámci soutěže Aktivní obec k osvětě a informování občanů o nutnosti sběru vysloužilého elektra, kdy obce a města s největším počtem vysbíraného elektra na osobu odměňujeme. Věříme, že originálně pomalované kontejnery v rámci projektu Umění třídit osvětě ještě více pomohou a také nás přiblíží občanům daných měst,“ konstatuje regionální manažer společnosti ASEKOL Daniel Hladilín.

ASEKOL a.s. je neziskově hospodařící společnost, která od roku 2005 provozuje kolektivní systém zpětného odběru elektrozařízení.

Jihomoravskenovinky.cz o celé záležitosti informovala mediální zástupkyně společnosti ASEKOL Karolina Žampachová.

(vm, Jihomoravskenovinky.cz, foto: ASEKOL)